Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 13 dereceyle Ardahan'da kaydedildi

ERZURUM (AA) - Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 13 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda alçak basınç sisteminin etkisinde bulunan bölge genelinde, havanın parçalı çok bulutlu, yağışların ise aralıklı kar ve karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı Erzincan ve Iğdır'da sıfır, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 13, Kars ve Ağrı'da 11, Bitlis'te 10, Erzurum'da 7, Van, Hakkari ve Muş'ta 3 derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 7, Van'da 4, Hakkari'de 2, Erzincan ve Muş'ta 1, Ardahan'da sıfırın altında 3, Kars'ta sıfırın altında 2, Erzurum ve Ağrı'da sıfırın altında 1 derece olacağı bekleniyor.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Bitlis'te 142, Ağrı'da 55, Muş'ta 40, Kars'ta 25, Erzurum ve Ardahan'da 22, Hakkari'de 4, kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Palandöken'de 108 ve Konaklı'da 118, Kars'taki Cıbıltepe'de 105, Erzincan'daki Ergan Dağı'nda 75 santimetre ölçüldü.

Belediye ve il özel idaresi ekipleri de kent merkezinde biriken karları kamyonlara yükleyerek, şehir dışına çıkartıyor, kaldırımlarda oluşan buzları kırma çalışması yapıyor.

Yetkililer, sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli buzlanma, don olayı, sis ve pus beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.