Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 dereceyle Kars'ta ölçüldü - Bitlis'te kar kalınlığı 141 santimetre ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 dereceyle Kars'ta kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede soğuk hava etkili oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırında altında olmak üzere Kars'ta 19, Ardahan'da 17, Ağrı'da 15, Erzurum'da 11, Bitlis'te 10, Muş ve Van'da 5, Erzincan'da 3, Iğdır ve Hakkari'de 2 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan'da sıfırın altında 3, Ağrı'da sıfırın altında 1, Erzurum ve Kars'ta 1, Muş'ta 5, Bitlis'te 3,  Hakkari ve Van'da 8, Erzincan'da 11 derece tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Bitlis'te 141, Ağrı'da 35, Muş'ta 29, Erzurum'da 21, Kars'ta 13, Ardahan'da 8, kayak merkezlerinde ise Palandöken'de 90, Konaklı'da 102, Kars'taki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde ise 140 santimetre kaydedildi.

Soğuk hava nedeniyle cadde ve sokaklarda buzlanma meydana geldi. Vatandaşlar buzla kaplı kaldırımlarda yürümekte güçlük çekti.

Çatılarda boyu 3 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu.

Bu arada, Erzurum-Kars karayolu Nenehatun mevkisinde yoğun sisten dolayı görüş mesafesinin daralması ulaşımda aksamalara neden oldu.

Yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda çığ tehlikesinin yaşanabileceğini bildiren meteoroloji yetkilileri, bölgede sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğini, olumsuzluklara vatandaşların karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Yetkililer, akşam saatlerinden itibaren bölgede kar yağışının beklendiğini belirtti.