Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 9 dereceyle Ardahan'da kaydedildi

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 9 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Basra alçak basınç merkezi etkisi altında bulunan bölgede havanın parçalı ve çok bulutlu, Erzincan, Iğdır çevresinde sağanak, Erzurum, Ağrı ve Ardahan çevresinde ise aralıklı hafif kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırında altında olmak üzere Ardahan'da 9, Erzurum ve Kars'ta 7, Bitlis'te 6, Ağrı'da 3, Van'da 2, Hakkari, Muş ve Erzincan'da 1, Iğdır'da sıfır derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının Ağrı ve Ardahan'da sıfır, Kars'ta 2, Erzurum, Bitlis ve Muş'ta 3, Van ve Hakkari'de 7 derece olması tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Bitlis'te 117, Ağrı'da 37, Muş'ta 25, Erzurum'da 19, Kars'ta 10, Ardahan'da 8, kayak merkezlerinde ise Palandöken'de 90, Konaklı'da 102, Kars'taki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 140, Ergan'da 77 santimetre kaydedildi.

Soğuk hava nedeniyle cadde ve sokaklarda buzlanma meydana geldi. Vatandaşlar buzla kaplı kaldırımlarda yürümekte güçlük çekti.

Yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda çığ tehlikesinin yaşanabileceğini bildiren meteoroloji yetkilileri, bölgede sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğini, olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.