Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Kars, Ağrı ve Ardahan'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan soğuk hava yaşamı olumsuz etkiliyor. Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Kars, Ağrı ve Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç merkezinin etkisi altında bulunan bölgede havanın parçalı ve az bulutlu geçmesi tahmin ediliyor.

Rüzgarın değişik yönlerden hafif, zaman zaman güney batılı yönlerden orta kuvvette eseceği tahmin edilen bölgede, sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars, Ağrı ve Ardahan'da 17, Erzurum'da 14, Erzincan'da 9, Bitlis ve Van'da 8, Muş'ta 6, Hakkari ve Iğdır'da 5 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Kars'ta 1, Bitlis ve Ağrı'da 2, Ardahan ve Erzurum'da 3,  Van'da 6, Muş'ta 7, Hakkari'de 10, Erzincan'da 12, Iğdır'da 13 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Bitlis'te 94, Ağrı'da 32, Erzurum'da 19, Muş'ta 16, Ardahan'da 5, Kars'ta 4, Van 2, kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Palandöken'de 90 ve Konaklı'da 102, Kars'taki Cıbıltepe'de 140, Erzincan'daki Ergan'da 77, Kop Dağı'nda ise 51 santimetre kaydedildi.

Bölge genelinde etkili olan soğuk hava nedeniyle bazı ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, kaldırım ve yollarda buzlanma meydana geldi. Çatılarda boyu bir metreyi bulan buz sarkıtları oluştu.

Belediye ekipleri, vatandaşların kar ve buzdan olumsuz etkilenmemesi için karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Meteoroloji yetkilileri, bölge genelinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli, tedbirli olmaları, yer yer pus, sis hadiselerinin görüş mesafesinin daraltacağı için dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.