Doğu'da soğuk hava ve kar yağışı

Doğu'da soğuk hava ve kar yağışı
Doğu'da soğuk hava ve kar yağışı
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 7 dereceyle Kars ve Ardahan'da ölçüldü - Van'ın Çaldıran ilçesinde etkili olan soğuk hava nedeniyle ağaçlar buz tuttu

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 7 dereceyle Kars ve Ardahan'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, yüksek basınç merkezi etkisi altında bulunan bölgede, havanın parçalı çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren yer yer hafif kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı Erzincan'da 1, sıfırın altında olmak üzere Kars ve Ardahan'da 7, Van, Ağrı, Muş ve Iğdır'da 3, Erzurum'da 2, Bitlis ve Hakkari'de 1 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıkları da Erzincan'da 9, Iğdır'da 7, Erzurum'da 4, Van ve Hakkari'de 3, Ağrı, Kars ve Bitlis'te 1, Muş ve Ardahan'da sıfır derece olması tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları ise Ardahan'da 2, Kars ve Ağrı'da 1, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 32 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 25, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 32, Kop Dağı'nda 15 santimetre ölçüldü.

-Meteorolojiden uyarı

Soğuk hava nedeniyle bazı ev ve  yerleri ile araçların camları buz tuttu, çatılarda uzun buz sarkıtları oluştu. Belediye ekiplerince, kent merkezlerinde kar temizleme ve buzla mücadele çalışması yürütülüyor.

Meteoroloji yetkilileri, çatılarda oluşan buzların, havanın ısınmasıyla düşebileceğini belirterek, vatandaşları saçak altında yürümemeleri konusunda uyardı. Yetkililer, sabah ve gece saatlerinde yer yer sis, pus, buzlanma ve don olayı yaşanacağını bildirdi.

-Çaldıran'da ağaçlar buz tuttu

Türkiye 'nin en soğuk yerleşim yerlerinden biri olan Van'ın Çaldıran ilçesinde etkisini gösteren soğuk hava nedeniyle Ayrancılar Mahallesi'ndeki ağaçlar buz tuttu.

Soğuk havadan hayvanlarının etkilenmemesi için çeşitli yöntemler geliştiren vatandaşlar, "Geçen yıl sıfırın altında 40 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı, bu yıl 35'lerde. Bu daha ne kadar sürecek belli değil. Her yıl aynı soğuğa yaşadığımız için artık biz de soğuk havaya alıştık" diye konuştu.