Dört milyon kişi kayakla buluşturulacak

Dört milyon kişi kayakla buluşturulacak
Dört milyon kişi kayakla buluşturulacak
- Türkiye Kayak Federasyonu, "Dağda Mutluluk" Projesi ile 12 yılda 4 milyon kişiyi kayakçı yapmayı hedefliyor - Federasyon başkanı Yarar: "Bu sporu tabana, gençlerimize indirmek istiyoruz. Vatandaşımızla bütünleşik, herkesi kapsayan ve mutlu edecek bir proje"

ERZURUM (AA) - FAHRETTİN GÖK - Türkiye Kayak Federasyonu tarafından 2026 Kış Olimpiyatları hedefi kapsamında hayata geçirilecek "Dağda Mutluluk" Projesi ile Türkiye'de, 12 yılda 4 milyon kişi kayakla buluşturulacak.

Federasyon başkanı Mehmet Erol Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin değişik kategorizasyonları olduğunu, bir bölgeye gidildiğinde çok farklı gelir gruplarına hitap eden oteller görüldüğünü söyledi.

Yarar, bir tarafta 5 yıldızlı, hatta 7 yıldızlı otellerin dünyanın gündemindeyken, öbür taraftan pansiyonlar gibi çok daha iktisadi imkanlarla insanların kalabildiği bir turizm sisteminin varlığından bahsederek, "Zaten bunun benzerini Türkiye'de inşa etmemiz lazım. Herkese hitap eden bir turizm potansiyeli ve turizm yapılaşması, herkesin kullanabileceği tesisler, ulaşabileceği bir kiralama sistemi. İsteyen satın alacak, isteyen kiralayacak" dedi.

- "Kayak sporu tabana indirilecek"

Bütün bunları uluslararası rekabete açık bir yapıyla planladıklarını, halktan kopuk ve erişemeyeceği bir sistemi kesinlikle istemediklerini belirten Yarar, şöyle devam etti:

"Yani buraya sadece yurt dışından insanlar gelsin, Türkiye'nin tadına bakıp gitsin istemiyoruz. 4 milyon Türk vatandaşını kayakçı yapmak istiyoruz. Bu sporu tabana, gençlerimize indirmek istiyoruz. Onun için vatandaşımızla bütünleşik bir proje bu. Herkesi kapsayan ve mutlu edecek bir proje. Ben onun için buna 'Dağda Mutluluk Projesi' diyorum. Dağda mutlu olalım, güvenle kayalım, hep beraber inşallah bu Allah'ın nimetlerinden faydalanalım. 12 yıllık bir süre içinde bunu hedefliyoruz. Zaten şu anda 4 milyon kişi dağlara geleyim dese o kadar otelimiz yok. Bu sefer de fiyatlar patlar. 'Ya çok pahalı başkan , gel dedin geldik, nerede kalacağız' derler. Onun için otel projeleriyle beraber bütün sistemi, her sene çıtayı yükselte yükselte inşallah 4 milyona getireceğiz." 

- Yüzde 100 yerli kayak kıyafeti

Yarar, göreve başladıklarında Türkiye'ye kayak kıyafetlerinin yüzde 100'ünün yurt dışından geldiğini, altı ay içinde milli takım başta olmak üzere yüzde 100 yerli kıyafet yapmayı başardıklarını vurguladı.

Bunun, hedef ve vizyonlarını gösteren önemli hamle olduğunu kaydeden Yarar, "Türkiye'nin işsizlik sorununa çözüm bulmalıyız. Ben bir sanayici ve iş adamıyım. Ömrüm sanayicilik ve ticaretle geçti. Milli sanayiyi savunan bir insanım. Tabii ki yurt dışı partnerlerimiz olacak ama Türkiye ile birlikte bu işi yapmalarını istiyoruz. İnşallah 2-3 sene içinde Türkiye'de çok büyük değişiklikler göreceksiniz" diye konuştu.