DSİ'den Erzurum'a 33 tesis

DSİ'den Erzurum'a 33 tesis
DSİ'den Erzurum'a 33 tesis
- Toplam yatırım maliyeti 185 milyon lira olan 33 tesisle, 136 bin 430 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak, 146 bin 100 dekar arazi taşkınlardan korunacak - Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum milletvekili adayı Akdağ: - "Türkiye'de, sıkıntılarımıza, etrafımızda bulunan ülkelerdeki sıkıntılara rağmen, hizmet ve yatırımlar devam ediyor"

ERZURUM (AA) - Devlet Su İşleri (DSİ) 8. Bölge Müdürlüğünce, toplam yatırım maliyeti 185 milyon lira olan 33 tesisin temeli, törenle atıldı.

DSİ 8. Bölge Müdürü Sabahattin Çapkınoğlu, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'ndeki törende, suyun hayat veren halini, çiftçinin bağı, bahçesi ve tarlasına getirerek susuz tarım arazilerini, sulu tarım arazilerine dönüştürdüklerini belirtti.

Toplam yatırım maliyeti 185 milyon lira olan 1 baraj, 3 gölet, 4 sulama ve 25 taşkın koruma tesisiyle, 136 bin 430 dekar zirai arazinin sulu tarıma kavuşacağı kaydeden Çapkınoğlu, 5 ilçe, 42 mahalle ile 146 bin 100 dekar arazinin de taşkınlardan korunacağını aktardı.

Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum milletvekili adayı Recep Akdağ da DSİ ve bağlı olduğu bakanlığın, bütün mesaisini insanların suya kavuşması ve suyu daha rahat kullanabilmesi için harcadığını ifade ederek, " Türkiye 'de, sıkıntılarımıza, etrafımızda bulunan ülkelerdeki sıkıntılara rağmen, hizmet ve yatırımlar devam ediyor. Bizler, sürekli geleceğe umutla bakabiliyoruz. Türkiye'yi ileriye götürecek olan, inşa etme, ileriye doğru sürekli bakabilme heyecanıdır" diye konuştu.

Bölücü terör örgütü PKK 'nın, 7 Haziran seçimlerinin ardından, baraj inşaatının durdurulmaması halinde eylem başlatacaklarını açıkladığını hatırlatan Akdağ, şunları söyledi:

"İnsan hayatı için vazgeçilmez olan suyu insanımızla buluşturan, suyla insanımızın çok daha fazla yan yana olmasını sağlamak ve böylece insanımıza fayda sağlamak için gayret gösteren bir hükümet var. Öbür tarafta, vatandaşımızın suyla buluşmasını engellemeye çalışan terör örgütü var ama şükürler olsun ki vatandaşlarımız, bu son saldırılarda bölücü terör örgütünün, vatandaşı da kendi yanında olmasını isteyen taleplerine hiç itibar etmedi. Bölücü terör örgütü, gün geçtikçe zemin kaybetmeye devam ediyor. 1 Kasım seçimlerine giderken, aydınlık geleceğe doğru ilerlemek için gösterilen çaba ile onu bloke ve tahrip etmeye çalışan çabaların karşı karşıya geldiğini görüyoruz. Herkesin aydınlık gelecek amacında birleşmesi gerekiyor. 1 Kasım seçimleri, bize böyle bir yön gösteriyor."

Konuşmaların ardından, Ortabahçe Sulaması inşaatına telekonferans yöntemiyle bağlanan protokol üyeleri tarafından 33 tesis için temel atma töreni gerçekleştirildi.