Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü
Dünya Çocuk Hakları Günü
ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.Altıparmak, mesajında, her...

ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Altıparmak, mesajında, her çocuğun öncelikle sağlık, eğitim ve diğer tüm imkanlardan yararlanma ve barış dolu bir dünyada hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahip olduğunu belirtti.

Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin altına imza atan ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Altıparmak, şunları kaydetti:

"Büyük Önder Atatürk'ün Yüce Meclis'in açılış gününü çocuklara bayram olarak hediye etmesi ve bu anlamlı günün halen dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması bunun önemli bir göstergesidir. Tüm haklarını sonuna kadar kullanabilen ve iyi yaşam şartlarında hayatlarını sürdüren çocuklarımızın yanında, sokaklarda yaşayan ve zararlı alışkanlıklar edinen sahipsiz çocuklarımız da bulunmaktadır. Çocuklarımızın bu ortamlardan çıkarılarak topluma kazandırılması, ülkeye ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur. Barışın hakim olacağı, savaşların olmayacağı, çocuklarımızın sevgi dolu bir ortamda; şiddetten, açlıktan, kötü alışkanlıklardan, kinden ve nefretten uzak yaşayabileceği bir dünyanın tüm ülkelerin, ortak gayretleriyle kurulabileceğine inanıyorum."