Eğitim-Bir-Sen'den basın açıklaması

Eğitim-Bir-Sen'den basın açıklaması
Eğitim-Bir-Sen'den basın açıklaması
ERZURUM (AA) - Eğitim-Bir-Sen Erzurum 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Karataş, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, karşılıksız nöbet...

ERZURUM (AA) -  Eğitim -Bir-Sen Erzurum 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Karataş, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, karşılıksız nöbet görevine karşı çıktıklarını bildirdi.

Karataş, karşılıksız nöbet görevine "hayır" demek, ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak istediklerini belirterek, uzun süredir iyileştirme yapılmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin iki katına çıkarılmasını, sınav görev ücretlerinin artırılmasını, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesine yönelik taleplerini dillendirmek istediklerini ifade etti.

Kanuni dayanağı olmayan bir çalışma koşulunun yönetmelikle öğretmenlere dayatıldığını savunan Karataş, şöyle konuştu:

"Öğretmenlerimiz, hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde karşılığı ödenmemiş bir görevle bağlı kılınmışlardır. Diğer taraftan, bu görev için hiçbir ilave ücret ödenmemekte, yani karşılığı ödenmemiş bir emek öğretmenlerimizden beklenmektedir. Öğretmenlik mesleğinin asli bir unsuru olmayan ancak buna rağmen sorumluluğu son derece geniş olan bu görevin idari nitelikli bir görev olduğu, bu itibarla mesleğin ifasını doğrudan ilgilendirmeyen bu türden tedbirlerin öğretmenlerin üzerine yıkılmaması gerektiği açıktır. Bu nedenle, temizlik ve güvenlik gibi, okul ortamının ve öğrencilerin güvenliğinin ve esenliğinin sağlanması noktasında eğitim-öğretime yardımcı bir unsur niteliğinde olan bu görevin öğretmen haricindeki görevlilerce yürütülmesi kamu hizmetinin doğası gereğidir."

Ek ders esaslarındaki adaletsizlik ve uzun süredir öğretmenlerin ek ders ücretlerinde iyileştirme yapılmaması olduğunu dile getiren Karataş, sınav görev ücretlerinin artırılması, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin bu fazla çalışmalarının ücretlendirilmesi konusunda da düzenleme yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.