Engellilere belediyeden "akülü araç tamir desteği"

Engellilere belediyeden "akülü araç tamir desteği"
Engellilere belediyeden "akülü araç tamir desteği"
- Erzurum'da engellilerin akülü araçlarının bakım ve onarımı için belediye tarafından açılan servis, kentte büyük bir ihtiyacı gideriyor - Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: - "Vatandaşlarımız bu araçları arızalandığı zaman bölgede bakım yeri bulamıyorlardı. Gördüğüm kadarıyla anlamlı bir hizmet oldu"

ERZURUM (AA) - YUNUS OKUR - Erzurum Büyükşehir Belediyesince açılan akülü araç yedek parça servis ve atölye biriminde engellilerin bozulan akülü arabalarının bakım ve onarımı ücretsiz yapılıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesince Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü binasının yer aldığı hizmet sahasında açılan serviste, engelliler, bozulan akülü tekerlekli araçlarını ücretsiz tamir ettirme imkanı buluyor.

Bölgede akülü araç bakım servisi olmaması nedeniyle araçlarını tamir ettiremediği için dışarı çıkamayan birçok engelli, ulaşımda elleri ayakları olan bu araçlarını kolayca tamir ettirebilmenin sevincini yaşıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin bir engelli adayı olduğunu, bu nedenle engelli vatandaşlara acımak yerine onların da hayatın içinde yer alabilmelerine özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Servisi bu yöndeki ihtiyaca ilişkin gelen talep üzerine kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız bu araçları arızalandığı zaman bölgede bakım yeri bulamıyorlardı. Engellilerden gelen talep üzerine engelli araçları için bakım onarım servisi kurduk. Aracı arızalanan engelli arkadaşlarımız bu birime giderek, bakım onarımı gerçekleştirebiliyor. Gördüğüm kadarıyla anlamlı bir hizmet oldu."

 

- "Dünyaları versen bu kadar sevinmezler"

Atölyede çalışan oto elektrik ustası Cafer Özdemir ise birimin yeni kurulmasına rağmen büyük ilgi gördüğünü anlattı.

Erzurum ve ilçelerinden gelen tüm engelli araçlarını ücretsiz tamir ettiklerini dile getiren Özdemir, şunları söyledi:

"Burada araçların akülerinin bakımını, her şeyini yapıyoruz. Yedek parça sıkıntımız pek olmuyor. Yurtdışı veya yurtiçinden her şekilde tedarik ederek araçları tamir ediyoruz. Çok yoğun çalışıyoruz. Değişik araçlar geliyor. Yapamadığımız araçları, el kitabından yardım alarak tamir ediyoruz. Elimizden geldiğince yardım ediyoruz. Bölgede bu işi yapan yok. Araçlarını tamir ettiğimiz engelliler büyük sevinç yaşıyor. Ellerinden gelse neleri varsa bize verirler, o derece çok seviniyorlar çünkü araçları, onların eli ayağı. Bu sıkıntılarını giderdiğimiz de de büyük mutluluk yaşıyorlar."