Engellilere "temsili askerlik" uygulaması

Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
- Erzurum'da 109. Topçu Alay Komutanlığında bir günlük temsili askerlik uygulamasına katılan 22 engelli, yemin etti

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "temsili askerlik" uygulaması kapsamında engelliler, bir günlüğüne de olsa askerlik yapmanın mutluluğunu yaşadı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği "bir günlük temsili askerlik" uygulamasına katılan 22 engelli, aileleriyle 109. Topçu Alay Komutanlığına geldi. Üniformalarını giydikten sonra kışlayı gezen engelli askerler, silahları inceledi, talim yaptı, fidan dikti.

Kışla tören alanında askeri bando eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Topçu Yüzbaşı Özgür Akın, ant içme töreninin anlamını içeren konuşma yaptı.

109. Topçu Alay Komutanlığı Sancağı'nın yerini almasının ardından engelli erler, yemin etti.

Erler adına konuşan Nurullah Camcı, her Türk gibi askerlik görevini yapmak istediklerini fakat sağlık sorunları nedeniyle bu görevi yerine getiremediklerini söyledi. Bir gün de olsa asker olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Camcı, annelerinin gururdan ağladığını belirtti.

Camcı, daha sonra yaş kütüğüne dönem plaketini çaktı.

9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay,  Büyükşehir   Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Vali Yardımcısı Mehmet Levent Kepçeli, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve diğer protokol üyeleri, askerlik hizmetini tamamlayan engelli erlere terhis belgeleri ile hediyelerini verdi.

Etkinlik, temsili askerlerin geçiş töreniyle sona erdi.