Engellilere yönelik çalışmaların artırılması talebi

Engellilere yönelik çalışmaların artırılması talebi
Engellilere yönelik çalışmaların artırılması talebi
ERZURUM (AA) - Dünya Engelliler Gelişim Derneği (DEGDER) Genel Başkanı İslam Meral, Erzurum'da 53 bin engellinin bulunduğunu, onların sosyal hayata...

ERZURUM (AA) -  Dünya Engelliler Gelişim Derneği (DEGDER) Genel Başkanı İslam Meral, Erzurum'da 53 bin engellinin bulunduğunu, onların sosyal hayata kazandırılması konusunda bazı projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Meral, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal haklardan en iyi şekilde yararlanmasını istedikleri engellilere Erzurum'da bulunan kaldırım ve yolların uygun olmadığını savundu.

Engellilerin sağlıklı insanlar gibi hakları olduğuna dikkati çeken Meral, diğer kentlerde engellilere imkanlar sağlanırken, Erzurum'da engelli vatandaşlara saygı duyulmadığını, mağdur edildiğini, yollarda, kaldırımlarda ve toplu taşım araçlarında haklarının yenildiğini ileri sürdü.

Kentin yapılanma ve projelendirilmesinde engellilerin unutulduğunu belirten Meral, yerel yönetimlerin bu konuda yeni çalışma ve projeleri geliştirerek, kente yaymaları gerektiğini kaydetti.

Meral, "Engelli vatandaşlarımızın pek çok anayasal hakkı ve bu konuda onaylanmış mevzuat var ama pratiğe gelince uygulama yok. Yasalarda tüm kamu kurum ve kuruluşunda engelli asansörü, rampalar ve diğer imkanların sağlanması zorunluyken Erzurum'da bu yasalara hangi kurum uyuyor? Yasalar haricinde bu kurumları denetleyen yargıç yok. Ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İslam

  ,

  Kamu

  ,

  sosyal

  ,

  kurum

  ,

  engelli