Erzurum Büyükşehir Belediyesinden "atık" uyarısı

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden "atık" uyarısı
Erzurum Büyükşehir Belediyesinden "atık" uyarısı
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, inşaatlardan çıkan hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak ve...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, inşaatlardan çıkan hafriyat ve inşaat atıklarını kaçak ve yasadışı olarak kent çevresine atan şahıs ve şirketleri uyardı.    

Büyükşehir belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının oluşturduğu sorunların başında, çevre kirliliğine sebep olan bu atıkları yasadışı yollarla kentin çeşitli noktalarına atarak şehri kirleten kişi ve işletmelerin geldiği belirtildi.

Açıklamada, bu tür işletmelere ciddi ceza uygulamaları yapılacağı bildirilerek, denetim birimlerinin de kontrollerini sıklaştıracağı vurgulandı.

"Tüm hassasiyetimize rağmen bilinçsiz ve yaşadığı kente saygısı olmayan bazı kişi ve firmalar bu atıkları gelişi güzel yerlere atarak kenti kirletmekte ve bu atıklar çevre kirliliğinin de ötesinde kanalizasyon ve su kanallarını da tıkayarak büyük zararlara neden olmaktadır" ifalerine yer verilen açıklamada, bu suçu işleyenlere karşı büyük cezalar öngörüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, atık ve artıkları belirli alanlar dışına atan kişilere 189 lira  ile 5 bin 792 lira, tüzel kişilere ise 189 lira ile 9 bin 659 lira arasında cezai işlem uygulanacağı ve hiçbir şekilde bu suçu işleyenlere müsamaha gösterilmeyeceği kaydedildi.