Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nden kan bağışı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nden kan bağışı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nden kan bağışı
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kızılay Kan Merkezi ile ortaklaşa kan toplama kampanyası başlattı.Kampanya kapsamında ramazan ayı...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kızılay Kan Merkezi ile ortaklaşa kan toplama kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında ramazan ayı boyunca iftar sonrası belediye  personelinin büyük çoğunluğunun kan vermesi ve 2 bin ünite civarı kan toplanması hedefleniyor.

Kampanyayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, kampanyanın kent genelinde örnek oluşturacağını söyledi. 

Belediye personelinin bu konuda duyarlı olacağını belirten Kıraç, "Erzurum'da her yıl 70 bin ünite kana ihtiyaç duyulmakta. Türkiye 'de her 20 saniyede bir kana ihtiyaç duyuluyor. Her 3 kişiden mutlaka biri hayatı boyunca kana ihtiyaç duyuyor. Bu siz de olabilirsiniz" dedi.

Kıraç, Türkiye'de kan bağışı oranının yüzde 1 ila 1,5 arasında olduğunu, bu oranın gelişmiş ülkelerde ise yüzde 10'a kadar çıktığını dile getirdi. 

Kızılay Doğu Anadolu  Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Abdullah Üzer de bölge genelinde 50 hastanenin kan ihtiyacını karşıladıklarını aktardı.

Kan bağışının sağlık açısından son derece faydalı olduğunu belirten Üzer, "18-65 yaş arası her sağlıklı insan 3 ay arayla kan verebilir. Kan bağışının kalp krizini ciddi oranda azaltıcı etkisi olduğu ispatlanmıştır. Biz, kanın fazla olan kısmını alıyoruz. Kan vermenin hiçbir zararı yok" diye konuştu.