Erzurum "çiçekçilik sektörüne" talip

Erzurum "çiçekçilik sektörüne" talip
Erzurum "çiçekçilik sektörüne" talip
- Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: "İlimiz soğuk olsa da kaplıcalarımız var. Atıl olan kaplıcalara seralar kurarak çiçek üretimi yapabilir miyiz? Bunu araştırıyoruz. Belediye olarak öncülük yapmaya karar verdik"

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "İlimiz soğuk olsa da kaplıcalarımız var. Atıl olan kaplıcalara seralar kurarak çiçek üretimi yapabilir miyiz? Bunu araştırıyoruz. Belediye olarak öncülük yapmaya karar verdik" dedi.

Sekmen, bir restoranda düzenlenen Erzurum Çiçekçiler Derneği Kongresi'ne katılarak, çiçekçilik sektörüne bakış açısını anlattı.

Bu sektörün, gelişime açık bir sektör olduğunu ifade eden Sekmen, Erzurum'da kesme ve yapma çiçekçilik üretiminin yapılıp, yapılamayacağını araştırdıklarını dile getirdi.

Sekmen, şunları kaydetti:

"İlimiz soğuk olsa da kaplıcalarımız var. Atıl olan kaplıcalara seralar kurarak çiçek üretimi yapabilir miyiz? Bunu araştırıyoruz. Belediye olarak öncülük yapmaya karar verdik. Erzurum'a dışarıdan gelen çiçeklerin üretimi için çalışma yapacağız. Çevre illerin ihtiyaçları da buradan karşılanabilir. Bu sektörlerin gelişmesi şehrimizin ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Bu yapma çiçeklerin büyük bir çoğunluğu Çin'de yapılıyor. Bunun üretimini, Erzurum'da yapabiliriz. Erzurum'da nakliye sorunu olabilir ama insan istedikten sonra her şeyi yapar."

Sekmen, belediye bünyesindeki bir şirkette fidan ve çiçek üretimi için çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.