Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü

Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
- Milli mücadele hareketinin dönüm noktalarından olan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü kutlanmaya başlandı - Valilik ve belediye organizasyonuyla düzenlenen etkinlikler kapsamında, merkez ve ilçelerde yetiştirilen ürünlerle, yöresel malzemeler çarşısı açıldı

ERZURUM (AA) - Milli mücadele hareketinin dönüm noktalarından olan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi'nin yıl dönümü kutlanmaya başlandı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı ve önemli kararların alındığı Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü, bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

Kentin farklı noktalarındaki etkinliklerin yanı sıra ulusal egemenliğin koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine ilk kez karar verilen Erzurum Kongre Binası'nda da çeşitli resmi törenler yapılacak. Bu kapsamda valilik ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından, Havuzbaşı'ndaki Kent Meydanı'nda, merkez ve ilçelerde yetiştirilen yöresel lezzetler, bölgenin simgesi olan tarihi ve turizm potansiyelinin tanıtıldığı çarşı açıldı.

Açılışını gerçekleştirdiği çarşıda stantları gezen Vali Ahmet Altıparmak, gazetecilere açıklamasında, geçen yıl görkemli bir kutlama yaptıklarını anımsatarak, bu yıl da çeşitli törenlerin olacağını söyledi.

Erzurum Kongresi'nin öneminden bahseden Altıparmak, kutlamaların hafta boyunca devam edeceğini belirtti.

Altıparmak, 23 Temmuz'un önemi doğrultusunda kutlamalar yapılacağına değinerek, şunları kaydetti:

"Erzurum merkez ve ilçelerinde yetişen ürünlerle önemli potansiyellerini tanıtmaları için böyle bir çalışma yaptık. 23 Temmuz etkinliklerinin de bir başlangıcı oldu. İlçeler kendi ürünlerini tanıtıyor. Erzurum, hem hayvansal hem bitkisel üretim açısından önemli. Bunun pazarlanması, satışı noktasında büyük bir gayret yok. Bu etkinlikler belki de ürünü pazarlayacak insanları hareketi geçirmiş olur."

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de 23 Temmuz'un Erzurum ve Türkiye Cumhuriyeti için önemli ve milli iradenin temellerinin atıldığı bir gün olduğunu dile getirdi.

Çarşıda yöresel lezzetleri satışa sunduklarını anlatan Sekmen, söz konusu ürünlerin turizme kazandırılması için de çalışma yaptıklarını vurguladı.