Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü

Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesaj yayımladı.Altıparmak, mesajında,...

ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesaj yayımladı.

Altıparmak, mesajında, Anadolu 'da Milli Mücadeleyi organize etmek ve kurtuluş hareketini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Atatürk 'ün Amasya, Tokat, Sivas ve Erzincan illerine uğrayarak yetkililerle ve halkla çeşitli temaslarda bulunduktan sonra 3 Temmuz 1919'da Erzurum'a geldiğini belirtti.

Erzurum Kongresi'nin, 9 Temmuz 1919'da askerlik görevinden istifa eden Büyük Önder'in başkanlığında 23 Temmuz 1919'da gerçekleştirildiğini anımsatan Altıparmak, "96. yılını gururla kutladığımız bu tarihi kongrede ülkemizin geleceğini tayin edecek çok önemli kararlar alınmış, vatanın bir bütün olduğu, parçalanamayacağı, manda ve himayenin kabul edilemeyeceği bütün cihana ilan edilmiştir" ifadesini kullandı.

Altıparmak, Erzurum Kongresi ile bağımsızlık meşalesinin yakıldığını ve İstiklal Savaşı'nın bu şehirde başlatıldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Kurtuluş mücadelesi 19 Mayıs'ta Samsun'da başlamış, 23 Temmuz'da Erzurum'da ete kemiğe bürünmüştür. Zira Mustafa Kemal'in Erzurum çalışmaları sırasında mücadelenin seyrini değiştirecek gelişmeler yaşanmıştır. Atatürk'ün askerlik görevinden istifa etmesi, artık sade bir vatandaş olmasına karşın, bağımsızlık sevdalısı yiğit Dadaşların onu bağırlarına basmaları ve ardından yürümeleri, daha da önemlisi 9. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa'nın burada, kolordusuyla emrinde olduğunu beyan etmesi muhteşem tarihi örneklerimizden biridir. Değerli Erzurumlular, tarihi kökleri çok derinlerde olan büyük milletimizin, o gün verdiği mücadeleleri, yoklukları, yoksullukları ve bunun altındaki nedenleri çok iyi analiz etmeli ve sebeplerini hiçbir zaman unutmamalıyız."

Tarihimizin, büyük dersler çıkarılması açısından da ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Altıparmak, o karanlık günleri tekrar yaşamamak için en büyük yatırımı eğitime, bilime, sanata kısaca insana yapmak gerektiğini ifade etti.