Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü

Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü
- Erzurum Kongresi'nin 96. yıl dönümü, Sayıştay Başkanı Akyel'in de katıldığı törenlerle kutlandı - Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: - "Erzurum Kongresi; temsil, fikir ve prensiplerle sağladığı yetkiler bakımından 'Milli Mücadele' hareketinin tarihi bir dönüm noktasıdır" - "Milli birliğe gidiş sadece Doğu Anadolu Bölgesi halkında değil, tüm vatanın Mustafa Kemal etrafında bütünleşmesinin ilk büyük tezahürü olarak 96 yıl önce Erzurum'da yaşanmıştır"

ERZURUM (AA) - Erzurum Kongresinin 96. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Havuzbaşı Meydanı'nda yapılan törende, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ve 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Sekmen, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, 96 yıl önce bugün toplanan Erzurum Kongresi'nin kabul ettiği kararları, belirlediği hedefleri, çizdiği stratejiyi bugün de iyi tahlil etmek gerektiğini söyledi.

Kongrenin benimsediği hedeflerin, Türkiye 'nin milli hedefleri olduğuna dikkati çeken Sekmen, "Erzurum Kongresi; temsil, fikir ve prensiplerle sağladığı yetkiler bakımından 'Milli Mücadele' hareketinin tarihi bir dönüm noktasıdır. Bunu genç kuşaklara aktarırken söze önce Erzurum Kongresi'nin kararlarıyla başlamak gerekir. Milli birliğe gidiş sadece Doğu Anadolu Bölgesi halkında değil, tüm vatanın Mustafa Kemal etrafında bütünleşmesinin ilk büyük tezahürü olarak 96 yıl önce Erzurum'da yaşanmıştır" diye konuştu.

- Suruç, Ceylanpınar ve Adıyaman saldırıları

Geçmişte Türk milleti üzerinde oynanan oyunların bugün de sahnelenmeye çalışıldığını aktaran Sekmen, şunları kaydetti:

"Bu millet bir şahlandı mı önünde kimsenin duramayacağını ve bu milletin canı pahasına askeriyle kadını ve erkeğiyle üzerine düşeni yapacağını buradan hatırlatmak isterim. Günümüz birlik ve beraberlik günüdür. Adıyaman ve Ceylanpınar'da kaybettiğimiz çok kıymetli vatan evlatlarına, şehitlerimize, Suruç'ta kaybettiğimiz evlatlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bu millet ne yapılırsa yapılsın asla vatanın birliğinden, beraberliğinden taviz vermeyecektir."

Şiirlerin okunmasıyla tamamlanan törenin ardından Erzurum Kongre Binası bahçesinde düzenlenen "kongre temsili töreni"ne geçildi.

Sayıştay Başkanı Doç. Dr. Recai Akyel'in de katıldığı törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları, "Dirilişten Kurtuluşa Milli İradeye Saygı Turu" kapsamında Samsun, Havza, Amasya, Erzincan ve Erzurum'dan aldıkları toprağı ve Türk bayrağını Vali Altıparmak'a, Amasya Genelgesi'ni ise Belediye Başkanı Sekmen'e verdi. 

Kongreye katılan temsili delegeler adına Türk bayrağının Vali Altıparmak'a sunulmasının ardından bina içerisinde "Erzurum Kongresi" canlandırıldı. 

Buradaki program, yapılan konuşmalar ve bahçede düzenlenen resim ve heykel sergisinin gezilmesiyle sona erdi.