Erzurum merkezli "yasa dışı dinleme" operasyonu

Erzurum merkezli "yasa dışı dinleme" operasyonu
Erzurum merkezli "yasa dışı dinleme" operasyonu
- Şüphelilerin avukatlarının "reddi hakim" başvurusu üst mahkeme tarafından kabul edilerek yeni hakim görevlendirildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "yasa dışı dinleme" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmanın ardından gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen 5 emniyet mensubunun avukatlarının "reddi hakim" başvurusu, bir üst mahkeme tarafından yerinde bulunarak yeni hakim görevlendirildi. 

Savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen eski Erzurum İstihbarat Şube Müdürü H.U. ile emniyet amirleri Y.B, S.A, A.K. ve S.D'nin avukatları, sevkin gerçekleştiği 1. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Vildan Yeşilyurt Çelebi'nin, daha önce basın kuruluşları ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden aleyhte beyanda bulunduğunu iddia ederek, nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne "reddi hakim" başvurusu yaptı. 

Mahkeme, yaptığı değerlendirmenin ardından avukatların başvurusunu yerinde bularak Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Levent Varol'u görevlendirdi. 

- Olay

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "yasa dışı dinleme" iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında  Ankara , İstanbul , Kahramanmaraş, Bolu ve Düzce'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda eski Erzurum İstihbarat Şube Müdürü H.U. ile emniyet amirleri Y.B, S.A, A.K. ve S.D gözaltına alınmıştı. Şüpheliler, Erzurum Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından sabah saatlerinde adliye sevk edilmişti. 

Şüpheliler, Erzurum'da görevli oldukları dönemde 1,5 yıl süreyle "yasadışı dinleme" yaparak, "haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği, suç uydurma, suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma" ile suçlanıyor.