Erzurum tabyalarına tarihi yolculuk

Erzurum tabyalarına tarihi yolculuk
Erzurum tabyalarına tarihi yolculuk
- Erzurum'da bir grup gezi tutkunu, kentin çeşitli yerlerinde bulunan tarihi tabyalara "off road" gezisi düzenledi - Erzurum Valisi Altıparmak: "Bugün arazi araçlarıyla çıkmakta zorlandığımız bu yerlerin, o dönemde hangi şartlarda yapıldığını dahi düşünemiyoruz"

ERZURUM (AA) - Erzurum Valiliği ile çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından kentin çeşitli yerlerinde bulunan tarihi tabyaların tanıtılması amacıyla "Dört Çeker Tarihe Gider, Ecdat Dua Bekler Projesi" kapsamında off road gezisi düzenlendi.

Kent merkezinde Havuzbaşı'ndan başlangıç yapan 30 araç, 3 kros motoru ve 1 ATV, sırasıyla Konaklı Kayak Merkezi, Palandöken Siperleri, büyük ve küçük Palandöken Tabyaları, Gez, Toparlak, Ağzıaçık ve Sivişli tabyalarında gezinti yaptı.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, gezilen bütün tabyaların halen ayakta olduğunu söyledi.

Tarihi mekanların biraz ilgi beklediğini belirten Altıparmak, şöyle konuştu:

"Buraların restore edilmesi ve tekrar bütün yeni nesillerin ziyaretine açılması çok önemli. İnşallah ilk planda diğer tabyalarda başlattığımız çalışmaları, bulunduğumuz tabyalarda da gerçekleştirmek gerekiyor. Zira, Büyük Palandöken Tabyası gördüğünüz gibi en büyük ve güney cephesinden gelebilecek Rus askerlerine karşı Abdülhamit Han tarafında yaptırılmıştır. Bugün arazi araçlarıyla çıkmakta zorlandığımız bu yerlerin, o dönemde hangi şartlarda yapıldığını dahi düşünemiyoruz. Buraları, tarihe saygı olarak, ecdada saygı olarak korumamız gerektiğini düşünüyorum."

Gezi, daha sonra 136 yıllık taş yolu, Büyük ve Küçük Höyük, Uzunahmet ve Çobandede Tabyalarının ziyaret edilmesiyle son buldu.


  ETİKETLER:

  ATV

  ,

  Kayak

  ,

  Bugün

  ,

  toplum

  ,

  sivil toplum

  ,

  sivil

  ,

  kent

  ,

  Karşı