Erzurum'da, Anadolu basınının sorunları görüşüldü

Erzurum'da, Anadolu basınının sorunları görüşüldü
Erzurum'da, Anadolu basınının sorunları görüşüldü
- Erzurum'daki toplantıya, yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen "Anadolu'da Basın'ın Sorunları" konulu toplantıda, basın özgürlüğü ve yerel basının sorunları görüşüldü.

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya çok sayıda ulusal ve yerel basın temsilcisi katıldı. Proje hakkında bilgi veren Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Özgürlük İçin Basın Projesi Koordinatörü Yusuf Kanlı, basın özgürlüğünün önemi üzerinde durdu.

Bu konuda 2 yıllık bir rapor hazırladıklarını ifade eden Kanlı, Anadolu ve ulusal basının sıkıntılarına bu raporda yer verdiklerini belirterek, "Amacımız bu sorunlara işaret etmek ve bu konudaki önerilerimizi de yasa yapıcıların önüne koymaktır. Belgeleyebildiğimiz sorunları yerinde tespit ediyor ve çözüm önerilerimizle birlikte raporlaştırıyoruz. Bu sektörde uzun süredir devam eden çeşitli sorunlar var ama bizce en önemli sorun torba yasalar içine yerleştirilerek Meclis'ten geçirilen bazı yasal düzenlemelerden kaynaklı gazetecilerin kendi kendilerine uyguladıkları sansür, yani oto sansürdür" diye konuştu.

Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Özsoy da Erzurum ve yurt genelinde gazetecilerin birçok sorunu olduğunu aktararak, Basın Kartı Yönetmeliği'nin eksik yönlerinin olmasına rağmen güzel yanlarının olduğunu kaydetti.