Erzurum'da Aşıklık Geleneği Bilgi Şöleni

Erzurum'da Aşıklık Geleneği Bilgi Şöleni
Erzurum'da Aşıklık Geleneği Bilgi Şöleni
- Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve AÜ Edebiyat Fakültesi işbirliğiyle Değişim ve Dönüşüm Sürecinde Aşıklık Geleneği Bilgi Şöleni programı düzenlendi - AÜ Rektörü Koçak: - "Kadim kültürümüzün bir parçası olan aşıklık geleneğinin bulunduğu noktayı tartışmak, nereden geldiğini görmek, bilim insanlarının düşüncelerini anlamak, aşıkların sazı ve dilinden bunu görmek bizleri memnun etti"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi işbirliğiyle Değişim ve Dönüşüm Sürecinde Aşıklık Geleneği Bilgi Şöleni düzenlendi.

AÜ Nene Hatun Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan AÜ Rektörü Prof Dr. Hikmet Koçak, aşıklık geleneğinin, Türk coğrafyasının her yerinde sazıyla sözüyle yaşanan ve o günleri anlatan bir kültür olduğunu söyledi.

Aşıklık geleneğinin unutulduğunu ifade eden Koçak, şöyle konuştu:

"Kadim kültürümüzün bir parçası olan aşıklık geleneğinin bulunduğu noktayı tartışmak, nereden geldiğini görmek, bilim insanlarının düşüncelerini anlamak, aşıkların sazı ve dilinden bunu görmek bizleri memnun etti. Unutulmuş değerlerimizi yeniden inşa etmek için çalışmalar yapıyoruz. Çoğu zaman bize yönelik gelenekler ötelendi yaşatılamadı. Üniversiteler, fen veya teknoloji gibi bilim çalışmaları yaparken kendi öz benliğini ve geçmişinde bugünki gençlere, gelecek kuşaklara aktarmak zorundadır. Atatürk üniversitesi de bu misyonu yerine getirmektedir."

AÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver Düzgün ise sanayileşme, hızlı şehirleşme ve iletişim ağının genişlemesi yüzlerce yıllık geçmişe sahip bulunan kültür unsurlarının değişim ve dönüşüm sürecini hızlandırdığını belirtti.

Bu kültür unsunlarının kimi zaman yok olma tehlikesiyle baş başa bırakıldığını dile getiren Düzgün, "Aşıklık geleneği de böyle bir süreci yaşamaktadır. Aşıklık geleneği, üniversitelerde ders olarak okutulup, hakkında  kitap ve makaleler yazıldı. Ülkemiz aşıklık geleneğini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bu geleneği kültür mirası olarak kabul etmiştir. Aşıklık geleneği 2009 yılında UNESCO  dünya kültür mirası listesine kaydettirilmiştir" dedi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş'ta yarım asır içinde bir değişim dönüşüm yaşadığını ve insanlar ile ülkenin çok değiştiğini anlattı.

Karataş, "Yaşama biçimlerimiz, değer verdiklerimiz, inandıklarımız, birçok şeyimiz değişti. Haliyle zevkimiz de değişti. Bu değişim yaşanırken aşıklığın olduğu gibi durması beklenemez. Fakat böyle bir savruluş kırk yıl içinde bu kadar uzaklara gidişle öngörülmüyordu. İşte bu toplantıyı bunun için tertip ettik denilebilir" diye konuştu.

Programa, birçok üniversiteden akademisyen ve öğrenci katıldı.