Erzurum'da "bakırcılık sanatı" yaşatılacak

Erzurum'da "bakırcılık sanatı" yaşatılacak
Erzurum'da "bakırcılık sanatı" yaşatılacak
ERZURUM (AA) - Erzurum'da unutulmaya yüz tutan bakırcılık sanatı yeniden hayat buluyor.Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı iştiraklerinden ERTANSA...

ERZURUM (AA) - Erzurum'da unutulmaya yüz tutan bakırcılık sanatı yeniden hayat buluyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı iştiraklerinden ERTANSA olan bünyesinde yaklaşık 340 personel barındıran şirket, yeni bir girişim ile Erzurum'da unutulmaya yüz tutmuş bakır işlemeciliğini yaşatmaya çalışıyor.

ERTANSA kentte atölye kurma işlemini tamamladıktan sonra önemli bakır ustalarını da bünyesine katarak çalışmalarına başladı. Bu çerçevede Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile yapılan işbirliği sonucu, bakırcılık eğitimi veren bir kurs düzenlendi. Bu kapsamda yetişen yeni bakır ustaları kentte bu sanatı yeniden canlandıracak.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı açıklamada, Erzurum'un bakır yataklarına sahip nadide şehirlerden biri olduğunu belirtti.

Sekmen, "Bakırı gün yüzüne çıkararak, işlenmemiş bakırı nimete çevireceğiz. Bugüne kadar gizli kalmış bakırı marka olarak sunacağız. Böylelikle hem halkımız çalışacak hem de şehrimize yeni imkanlar sunacağız. Rüya şehir için olumsuz olarak nitelendiren tüm şartları olumluya çevirmeye çalışacağız" dedi.

ERTANSA Genel Müdürü Yasin Deniz de bakır atölyesini girişimleri sonucu faaliyete geçirdiklerini anımsatarak, unutulmaya yüz tutan bakırcılık sanatını canlandırmak istediklerini belirtti.

Deniz, "Böylece ekonomiye katkı sağlayarak istihdam alanı oluşturmak istiyoruz. Çalışmalarımız kısa sürede meyvelerini verecektir. Erzurum Bakır Atölyesinde üretilen birbirinden güzel bakır ürünler, Tebriz Kapı Kültür ve Sanat Çarşısı'nda sergilenmeye başlandı" diye konuştu.