Erzurum'da içme suyu şebekesi yenilenecek

Erzurum'da içme suyu şebekesi yenilenecek
Erzurum'da içme suyu şebekesi yenilenecek
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, içme suyu şebekesinin borularını değiştirecek.Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı açıklamada,...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, içme suyu şebekesinin borularını değiştirecek.

Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yaptığı açıklamada, kentin üst ve altyapısıyla ilgili başlattıkları dönüşüm çalışmaları kapsamında, en modern sistemlerin kente kazandırılması doğrultusunda, içme suyu şebekesi için en kaliteli boruları tercih ettiklerini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerde kullanılan kaliteli boruları kullanarak şebekeyi yenileyeceklerini belirten Sekmen, bunun şebekedeki su kayıp ve kaçaklarını da önemli ölçüde azaltacağını ifade etti.

İçi betonla kaplı elastik özelliği olan boruların, yüksek basınca dayanıklılık gösterdiğini belirten Sekmen, şunları kaydetti:

"Diğer içme suyu şebeke sistemlerine göre işletme maliyeti daha düşük olan borulara, elastik özelliği ve katmanlı yapısı sayesinde dış yüzeyinde meydana gelebilecek herhangi bir kırılma neticesinde dahi dışarıdan herhangi bir kirleticinin karışma olanağı bulunmuyor.  Fransa , Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye 'de üretilen yüz yıllık ömre sahip, ductil font içme suyu şebeke hattıyla, şebekedeki su kayıpları önlenecek, içme suyu arıtma tesisinden musluklara kadar suyun güvenle ulaşması sağlanacak. İçme suyu şebekesinin bu borularla yenilenmesi için ESKİ tarafından 100 kilometrelik boru alım ihalesine çıkıldı."