Erzurum'da, İl Koordinasyon Kurulu toplandı

ERZURUM (AA) - Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda...

ERZURUM (AA) - Vali Ahmet Altıparmak başkanlığında, İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Altıparmak, yılda dört defa gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantılarının sonuncusunu yaptıklarını belirtti.

İl düzeyinde yatırımların ve sektörel gelişmelerin değerlendirildiği, sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantının, kurumlar arası işbirliğini ve koalisyonu sağladığını ifade eden Altıparmak, " Eylül ayı itibariyle toplam proje sayımız 535, toplam proje tutarımız 5 milyar 872 bin 472 bin lira , ödeneğimiz 727 milyon 779 bin lira, harcama tutarımız da 580 milyon 740 bin liradır. Bir önceki döneme göre nakdi harcama oranımız yüzde 37'den yüzde 70'e ulaştı. 535 adet işten 76'sı tamamlanmış, 385'i devam etmektedir" diye konuştu.

Bu yıl Özel İdarelerin belediyelere devredilmesiyle, birliklerin de kapatıldığını hatırlatan Altıparmak, birçok hizmetin birlikler vasıtasıyla çok daha hızlı görülebildiğini ancak yeniden bir sistem kurulduğunu söyledi.

Yatırımlarda bazı gecikmeler yaşandığını dile getiren Altıparmak, şunları belirtti:

"Son dönemde bu çalışmaların hız kazandığı söylenebilir. Yaz dönemi Erzurum'da çok uzun geçti. Hala inşaat yapılabilir durumda. Bu bizim için büyük fırsat. Nisan başı itibarıyla ihaleleri bitirip kazmayı vuracak hale gelmemiz lazım ki kasım ayına kadar çalışabilelim. Bu yıl bu gecikmeler çok oldu. Seçim havası nedeniyle sakin ve yavaş bir işleyiş oldu. Halbuki o dönemler bizim için fırsattır, daha çok asılmamız gerekirdi. Bazı şeyleri talep etme noktasında avantaj sağlayabilirdi. Önümüzdeki yıl da seçim var. Bunu fırsata çevirmeliyiz."

Erzurum'un bir büyükşehir belediyesi olmasına rağmen altyapı sorununun devam ettiğini dile getiren Altıparmak, ESKİ Genel Müdürlüğü ve İller Bankasından kanalizasyon konusunda bilgi aldı.

Toplantıda kurum amirleri 2014 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.