Erzurum'da kargo paketinden şüpheli madde çıkması

Erzurum'da kargo paketinden şüpheli madde çıkması
Erzurum'da kargo paketinden şüpheli madde çıkması
- Hastanede çalışan bir kişiye kargo aracılığıyla gönderilen paketten çıkan macun kıvamındaki şüpheli madde, nükleer, kimyasal ve biyolojik açıdan incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da hastanede çalışan bir kişiye kargo aracılığıyla gönderilen paketten çıkan macun kıvamındaki şüpheli madde Ankara 'ya gönderildi.

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekiplerince, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne getirilen madde, özel kimyasal materyal taşıma kaplarına konularak, karayoluyla Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarına götürüldü.

Halk Sağlığı İl Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AFAD ekipleri tarafından kendilerine teslim edilen kimyasal maddenin laboratuvarda nükleer , kimyasal ve biyolojik açıdan inceleneceğini söyledi.

Maddenin Ankara'ya, nükleer, kimyasal ve biyolojik silah materyallerinin taşındığı özel sızdırmaz kaplarda gönderildiğini belirten Çankaya, şöyle konuştu:

"Üniversite hastanesi acil servis birimindeki polis noktasından AFAD ekipleri tarafından alınan materyaller, bize teslim edildi. Burada özel yerlerde ve kaplarda muhafaza edilen madde daha sonra incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi. Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne teslim edilecek madde, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların veya materyallerin taşındığı özel sızdırmaz kaplarda, ısı şartları korunarak karayoluyla götürüldü. Ankara'da yapılacak olan çalışmaların ardından materyallerin içeriğinde ne olduğu belirlenecek. Normal şartlarda nükleer ve kimyasal biyolojik çalışmalar bir hafta veya 15 gün süreyle sonuçlanır."

Çankaya, kargo paketinden çıkan maddenin sarı renkli olduğunu fakat içeriğinin ancak testler sonucu belirleneceğini dile getirdi.

Maddenin sarı renkli olduğunu ifade eden Çankaya, "Bu madde sarı renkli ve sıvı şeklinde bir tozdu fakat bu materyal leblebi tozu da olabilir, renklendirilmiş başka bir şeyde olabilir. Ne olduğu ancak çalışmalar neticesinde ortaya çıkar. Madde kimyasal sarı renkte bir silah da olabilir ama biz tabii bilemiyoruz ne olduğunu. Bu konuda kesin sonuç yapılacak incelemelerde belli olur" dedi.