Erzurum'da "Köye Dönüş" Festivali

Erzurum'da "Köye Dönüş" Festivali
Erzurum'da "Köye Dönüş" Festivali
- Tortum ilçesinde, Türkiye'nin farklı illerine göç eden vatandaşların köylerine dönmesi nedeniyle festival düzenlendi

ERZURUM (AA) - Tortum ilçesinde Türkiye 'nin farklı illerine göç eden vatandaşların köylerine dönmesi, bağların kopmaması nedeniyle festival düzenlendi.

Çağlayan Bilim Kültür ve Sanat Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı, Erzurum Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ERVAK, Uzundere Belediyesi ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (DADAK) tarafından yürütülen "81 İlde Ailem Var" Projesi kapsamında, kırsal kesimdeki Alapınar Mahallesi'nde festival gerçekleştirildi.

Kuran tilavetiyle başlayan ve mevlit okutulan "2. Köye Dönüş Festivali"nde, köylerde düğünlerde oynanan oyunlar ve gösteriler sahnelendi.

Türkiye'nin farklı illerine göç eden vatandaşların topraklarını yeniden hatırlaması ve memleketleriyle bağlarının yeniden güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen festivalde, DADAK üyesi 10 bisikletçi, Erzurum'dan 75 kilometre kat ederek, Alapınar Mahallesi'ne geldi.

Bisikletçilerden Prof. Dr. Faris Kara, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının köye dönüş projesine destek olmak ve farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.

Kara, "Festivalin amacı da köylerinden herhangi bir sebeple çıkmak zorunda kalan vatandaşların yeniden dönmelerini sağlamak, kendi kökleri ile bağlarının kopmamasına vesile olmak, doğal hayatın, tabiat güzelliğinin ve köy ürünlerinin yeni nesillere doğru olarak aktarılmasını sağlamaktır" dedi.

Türkiye'nin ünlü kuaförlerinden Harun Cici, mahalledeki kız çocuklarının saçlarına, bahçelerden toplanan çiçek ve vişneyle tasarım yaptı.

Azeri ressam Nevai Metin de Alapınar Mahallesi'nde ikamet eden yaşlıların portrelerini, yağlı boyayla tuvale yansıttı.