Erzurum'da kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat
Erzurum'da kültür sanat
- EDT, "Deli İbrahim" adlı oyunu seyirciyle buluşturacak

ERZURUM (AA) - Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT) "Deli İbrahim" adlı oyunu sahneleyecek.

Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Sinan Pekinton'un yönettiği oyunda, Cengiz Toraman, Gökhan Kocaoğlu, Keiko Belir Yarar, Mehmet Yılmaz, Sezai Yılmaz, Taner Köse, Emre Yılmaz, Kübra Tığtepe, Melike Durak, Samet Talayman, Ömer Menteşe, Bilal Hüseyinoğlu, Kadir Çelik ve Gülsüm Yalçın rol alıyor.

Dekor tasarımını Sertel Çetiner, giysi tasarımını Sevgi Türkay, ışık tasarımını Zeynel Işık'ın üstlendiği oyunda, 4. Murat'ın saltanatı süresince bir kafeste yaşamaya mahkum olan İbrahim'in ruhi yapısıyla padişah olacak nitelikte bir kişi olmamasına rağmen Osmanlı devlet geleneğinin bir sonucu olarak 3. Murat'tan sonra tahta çıkarılması anlatılıyor.

Tahta çıkış töreninde şizofrenik yapısı belli olan ve herkesin Sultan Murat'tan sonra böyle bir insanın padişah olmasını üzüntüyle seyrettiği oyunda, tahta çıkarken söylediği sözler onun, güç ve iktidar peşinde olmadığını gösterir ve bürokratların içini rahatlatır.

Akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle tahttan indirilen padişah, soytarısı ve Hümaşah Sultan ile bir hücreye kapatılır. Kösem Sultan, tahtın yeni sahibi Sultan Mehmet'e zorla İbrahim'in ölüm fermanını yazdırır ve oğlunun ölümünü seyreder.

Oyun, bugün ve yarın 19.00'da, 13 Aralık Cumartesi günü ise 14.00 ve 19.30'da seyirciyle buluşturulacak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Erzurum Winter Fest" kapsamında kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecek. Yarın 20.30'da Havuzbaşı Meydanı'nda Murat Dalkılıç, 13 Aralık Cumartesi günü 16.30'da Atatürk Üniversitesi Anıtlar'da Sagopa Kajmer ve 14 Aralık Pazar günü 16.30'da Palandöken Dağı'ndaki Xanadu Otel pistinde 16.30'da Mustafa Ceceli konser verecek.