Erzurum'da kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat
Erzurum'da kültür sanat
- EDT'de, "Uçurtmanın Kuyruğu" ve "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı oyunlar sahnelenecek

ERZURUM (AA) - Erzurum Devlet Tiyatrosu'nda (EDT), "Uçurtmanın Kuyruğu" ve "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı oyunlar seyirciyle buluşacak.

Savaş Dinçel'in yazdığı, Semih Çelenk'in yönettiği "Uçurtmanın Kuyruğu" adlı oyunda, Levent Aras ve Emrah Keskin rol alıyor.

Dekor tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımını İzzettin Biçer, kostüm tasarımını Funda Karasaç'ın üstlendiği oyunda, kendisini geliştirememiş, bireyselleşememiş ve baba gölgesinde kalmış bir insanın, geçmişe dönüp kendi travmalarıyla yüzleşmesi anlatılıyor.

Oyun, bugün ve yarın 19.30'da, cumartesi günü ise 14.00 ile 19.30'da tiyatroseverlerle buluşacak.

- "Alaaddin'in Sihirli Lambası"

Turgay Yıldız'ın anonimden oyunlaştırdığı, Arif Atalay'ın yönettiği "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı oyunda, Taner Köse, Kübra Tığtepe, Melike Durak Aras, Emre Yılmaz, Ömer Menteşe, Samet Talayman, Ayçin Güvercin, Serkan Yanar, Gülsüm Yalçın, Kadir Çelik, Eymen Atalay, Mert Can Polat, Bilal Hüseyinoğlu, Hilmi Yükseloğlu ve Hakkı Yılmaz rol alıyor.

Hakan Babaoğlu'nun sahne amirliğini, Selim Cinisli'nin dekor, Ceren Karahan'ın kostüm ve Duran Güngör'ün ışık tasarımlarını üstlendiği oyunun konusu şöyle:

"Annesi ile yoksulluk içinde yaşayan Alaaddin'in karşısına bir anda on parmağında on marifet olan bir cin çıkar. Bu sırada kral kızını evlendirecek bir aday aramaktadır. Alaaddin ise prensesi rüyasında görür ve ona karşı sevgiyle dolar ancak Alaaddin tek başına prensesin sevgisini kazanmak istemektedir. Bakalım Alaaddin cinin yardımı olmadan kralı ve prensesi etkileyebilecek mi?"

Oyun, 1 Mart Pazar günü 14.00'te sahnelenecek.

Erzurum  Kültür , Turizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nde de 28 Şubat ve 1 Mart'ta 10.00 ile 18.00 saatleri arasında "Erzurum Halk Oyunları ve Erzurum Barı" eğitimi verilecek.