Erzurum'da kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat
Erzurum'da kültür sanat
- EDT, "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı çocuk oyunu ile "Adviye Abla"yı seyirciyle buluşturacak

ERZURUM (AA) - Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT) "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı çocuk oyunu ile "Adviye Abla"yı sahneleyecek.

Can Utku'nun yazdığı, Şahap Sayılgan'ın yönettiği "Adviye Abla" oyununda, Merve Gül ve Fatma Nazlı Polattaş rol alıyor.

Dekor tasarımını Savaş Çevirel'in, giysi tasarımını Funda Karasaç'ın, müziğini Gözde Kılınç'ın, ışık tasarımını Şükrü Kırımoğlu'nun yaptığı oyunda, sahne amirliğini Çiğdem Kaplan üstleniyor.

Otuzlu yaşlarının ortalarında iki kadının anlatıldığı oyunda, karakterlerden biri iyi bir anne, diğeri başarılı bir avukat, ikisinin de adı Adviye. Üstelik bundan çok daha fazla ortak noktaları var. Günün birinde ve hiç beklenmedik biçimde karşılaşmaları onları kendi geçmişlerine doğru birer yolculuğa çıkarıyor ve hayatlarının daha önce farkında olmadıkları birer yüzünü keşfediyorlar.

"Adviye Abla" oyunu bugün ve yarın 19.30'da, cumartesi günü ise 14.00 ve 19.30'da seyirciyle buluşturulacak.

Turgay Yıldız'ın anonimden oyunlaştırdığı, Arif Atalay'ın yönettiği "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı çocuk oyununda ise Taner Köse, Kübra Tığtepe, Melike Durak Aras, Ömer Menteşe, Samet Talaymanf, Emre Yılmaz, Ayçin Güvercin, Gülsüm Yalçın, Kadir Çelik, Serkan Yanar, Eymen Atalay, Bilal Hüseyinoğlu, Hilmi Yükseloğlu, Mert Can Polat ve Hakkı Yılmaz rol alıyor.

Enes Özgeriş'in ışık kumandayı, Hakan Babaoğlu'nun sahne amirliğini, Selim Cinisli'nin dekor tasarımını, Ceren Karahan'ın giysi ve Duran Güngör ışık tasarımlarını üstlendiği oyunda, şu konu anlatılıyor:

"Annesi ile yoksulluk içinde yaşayan Alaaddin'in karşısına bir anda on parmağında on marifet olan bir cin çıkar. Bu sırada kral kızını evlendirecek bir aday aramaktadır. Alaaddin ise prensesi rüyasında görür ve ona karşı sevgiyle dolar ancak Alaaddin tek başına prensesin sevgisini kazanmak istemektedir. Bakalım Alaaddin cinin yardımı olmadan kralı ve prensesi etkileyebilecek mi? Kalabalık kadrosu, etkileyici müzik ve danslar yer almaktadır."

 "Alaaddin'in Sihirli Lambası" adlı oyun, 8 Mart Pazar günü saat 14.00'te sahnelenecek.

Erzurum Kültür Turizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nde de cumartesi ve pazar günü Erzurum halk oyunları ve Erzurum barı eğitimi verilecek.