Erzurum'da kültür sanat

Erzurum'da kültür sanat
Erzurum'da kültür sanat
- EDT, "Hülleci" ve "Nasreddin İnadın Sonu" oyunlarını seyirciyle buluşturacak

ERZURUM (AA) - Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT), Hülleci" ve "Nasreddin İnadın Sonu" oyunlarını sahneleyecek.

EDT, bu hafta iki oyunla seyircilerini selamlayacak. Tiyatronun sezon açılışını yaptığı Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı, Mehmet Yıldız'ın yönettiği "Hülleci" adlı oyunda, Merve Gül, Özge Arslan Okumuş, Taner Köse, Samet Talayman, Serkan Yanar, Ömer Menteşe, Yakup Çağlayan, Meltem Gül, Melih Karaman, Gülsüm Yalçın, Elif Akan ve Bilal Hüseyinoğlu rol alıyor.

Dini açıdan hileli göstermelik evlilik olarak tanımlanan "hülle" uygulamasını, gözünü para hırsı ile bürümüş insanların düştükleri durumdan yola çıkarak eleştiren "Hülleci" oyununda, dekor tasarımını Sinan Yardımedici, giysi tasarımını İnci Kangal, ışık tasarımını ise Mehmet Yaşıyan üstleniyor. 

Hülleci, bugün ve yarın saat 19.30'da, 12 Aralık Cumartesi günü 14.00 ve 19.30'da sahnelenecek.

EDT'nin bu hafta sahneleyeceği ikinci oyun ise Özer Tunca'nın yazdığı, Levent Aras'ın yönettiği "Nasreddin İnadın Sonu" adlı çocuk oyunu. Taner Köse, Ömer Menteşe, Samet Talayman, Kübra Tığtepe, Melike Durak Aras, Fatma Ayçin Güvercin ve Gülsüm Yalçın'ın rol aldığı oyunda, Nasreddin Hoca'nın dilden dile dolanan fıkralarından yola çıkılarak, var olanın değerinin bilinmesi, körü körüne zıtlaşmanın ve inatlaşmanın sonucunun ne tür kayıplara sebep olduğu, müzik eşliğindeki keyifli bir hikayeyle anlatılıyor.

Dekor tasarımı Özlem Karabay, giysi tasarımı Ceren Karahan, ışık tasarımı Duran Güngör tarafından yapılan oyun, 13 Aralık Pazar ve 16 Aralık Çarşamba günü saat 14.00'te seyirciyle buluşacak.