Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası

Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası
Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası
- İneğe çarpan sürücüyü bıçaklayıp linç girişiminde bulunmak isteyen gruba müdahale sırasında açtığı uyarı ateşiyle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla 11 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle polis memurunun yargılanmasına devam edildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da çarptığı ineği telef eden sürücüyü bıçaklayıp linç girişiminde bulunmak isteyen gruba müdahale sırasında açtığı uyarı ateşiyle Furkan Çavuş'un (16) ölümüne ağabeyi İbrahim Çavuş'un (17) yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla polis memurunun yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık polis memuru İrfan Bayrak, yaralanan İbrahim Çavuş ve yakınları katıldı.

Mahkeme heyeti, duruşmanın başında, bu dava dosyasıyla aynı olayda İbrahim Çavuş'un yaralanmasıyla ilgili açılan diğer dava dosyasının birleştirilmesi kararını okuyup, isnat edilen suçları sanık Bayrak'a anlattı.

Sanık Bayrak, önceki duruşmadaki ifadelerini tekrarlayıp, olaydaki amacının şoförün hayatını kurtarmak olduğunu söyledi.

Olayda yaralanan İbrahim Çavuş da dosyadaki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, "Kendi yaralanmam dolayısıyla da şikayetçiyim. Bu dosyaya da müdahil olarak katılmak istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, tanıkları dinledikten sonra eksik evrakların tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

- Olay

Erzurum'da 16 Temmuz 2014'te kendilerine ait ineğe aracıyla çarparak telef ettiğini ileri sürdükleri sürücü Emrullah A'yı linç etmek isteyen grup, Palandöken ilçesindeki Bölge Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesine girmiş, yaşanan arbede sırasında açılan uyarı ateşi sonucu Furkan Çavuş hayatını kaybederken ağabeyi İbrahim Çavuş yaralanmıştı.

Olay sonrası tutuklanan polis memuru İrfan Bayrak, bir hafta cezaevinde kaldıktan sonra üst mahkemeye yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede Bayrak'ın 11 yıldan 17 yıla kadar hapsi isteniyor.