Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası

Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası
Erzurum'da polisin ölümle sonuçlanan "müdahale" davası
- Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasına tepki gösteren mağdur yakınları, mahkeme heyetine saldırmak istedi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da çarptığı ineği telef eden sürücüyü bıçaklayıp linç girişiminde bulunmak isteyen gruba müdahale sırasında açtığı uyarı ateşi ile Furkan Çavuş'un ölümüne, ağabeyi İbrahim Çavuş'un yaralanmasına neden olduğu iddia edilen polis memurunun yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık polis memuru İrfan Bayrak katılmazken, hayatını kaybeden Furkan Çavuş ile yaralanan İbrahim Çavuş'un yakınları geldi.

Cumhuriyet savcısı Sacit Savaşcı, tanıkların dinlenmesinin ardından esas hakkındaki mütalaasında, sanığın olay günü E-80 karayolunda Erzurum'dan Pasinler ilçesine giden bir aracın yoldan karşıya geçmekte olan büyükbaş hayvanlardan birine çarpması sonucu gerçekleşen kaza için gerekli işlemleri yapmak üzere olay yerine gittiği, kaza yapan aracın şoförüne aynı ekipte birlikte görev yaptığı arkadaşıyla yardım yaptıklarını belirtti.

Bu sırada müşteki İbrahim Çavuş'un elinde bıçakla aracın yanına geldiği ve kendisine engel olmak için polis memurlarının müdahalede bulunduğunu ifade eden Savaşcı, ancak şahsın agresif tavırlarla gerek kendilerine, gerekse kazaya karışan araç sürücüsüne yönelik tehdit ve küfür içeren sözler söylediğini vurguladı. 

Olayın yaşandığı Bölge Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesine 3-4 kişinin daha geldiği ve yaşanan arbede sırasında kaza yapan aracın şoförünün bıçaklandıktan sonra darp eyleminin sürdüğünü anımsatan Savaşçı, sanığın, elinde bıçakla üzerine yürüyen müştekinin zarar vereceği düşüncesiyle önce havaya birkaç kez ateş ettiğini, ardından şahsı silahla yaralamak suretiyle etkisiz hale getirdiğini kaydetti.

Daha sonra elinde sopayla gelen başka bir kişiyi gören sanığın, bu kişiye de ateş ederek müdahalede bulunduğunu dile getiren Savaşcı, olay sırasında Furkan Çavuş'un hayatını kaybettiğini, İbrahim Çavuş'un da yaralandığını anlattı.

Savaşcı, eylemin, olayın meydana getirdiği "heyecan, korku ve telaştan" ileri geldiğini nazara alınarak sanık hakkında ceza tertibine yer olmadığını söyledi.

Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasına tepki gösteren mağdur yakınları, duruşma salonundaki oturağı yerinden sökerek mahkeme heyetine saldırmak istedi. Bu sırada duruşma salonunda bulunan polislerin müdahalesiyle bu kişiler dışarı çıkarıldı.

Mahkeme heyeti, mağdur yakınlarının salon dışına çıkarılması ve tutanak tutulmasının ardından duruşmayı erteledi.

-Olay

Erzurum'da 16 Temmuz 2014'de kendilerine ait ineğe aracıyla çarparak telef ettiğini ileri sürdükleri sürücü Emrullah A'yı linç etmek isteyen grup, Bölge Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesine girmiş, yaşanan arbede sırasında açılan uyarı ateşi sonucu Furkan Çavuş hayatını kaybederken ağabeyi İbrahim Çavuş yaralanmıştı. 

Olay sonrası tutuklanan polis memuru İrfan Bayrak, bir hafta cezaevinde kaldıktan sonra üst mahkemeye yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.