Erzurum'da sağlıkçılardan kan bağışı

Erzurum'da sağlıkçılardan kan bağışı
Erzurum'da sağlıkçılardan kan bağışı
ERZURUM (AA) - İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, Kızılay'a kan bağışında bulundu.İl Sağlık Müdürlüğü binasında gerçekleşen kampanyada, İl Sağlık...

ERZURUM (AA) - İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, Kızılay'a kan bağışında bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü binasında gerçekleşen kampanyada, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, müdür yardımcıları, idari personel ve 112 çalışanları kan bağışında bulundu.

Etkinlik kan bağışının önemine dikkat çekerek, halkın bu tür kampanyalara destek vermesinin sağlanması amacıyla gerçekleştirildi.

Kan bağışı öncesinde konuşan Vançelik, gelişmiş ülkelerde kan verme oranının Türkiye 'den daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Kan vermenin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu da belirten Vançelik, yılda en az bir kez kan verilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplum olarak kan bağışının alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirten Vançelik, şöyle konuştu:

"Kan vererek kurtardığımız bir canın bedeli hiçbir şeyle ödenmez. Kan vererek hem Peygamber Efendimizin bir sünnetini uygulayıp, hem de vesile olduğumuz bir insan hayatının kurtulmasıyla kutsal bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. İnsan olarak hepimiz için kan ihtiyacının var olduğu bilincinde olarak, bir yakınımıza kan gerektiği zaman hangi duyguları yaşıyorsak, her an kana ihtiyacımız olabileceği idrakinde olmalı ve yılda en az bir kez kan vermenin insanlık görevi olduğu gibi sağlık açısından da gerekli bir davranış olduğunu unutmamalıyız."