Erzurum'daki iki kişinin öldüğü ot kavgası davasında karar

- "Hayvan otlatma" tartışması sonucu çıkan kavgada iki kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa, 31 yıl 8 ay hapis cezası verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "hayvan otlatma" tartışması sonucu çıkan kavgada iki kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, 31 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'ndeki davanın karar duruşmasında tutuklu müdahil sanık Oğuz ve Hüseyin Çakal ile mağdur yakınları hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Sacit Savaşçı, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, olay tarihinde uzaktan akraba olan müdahil sanık Oğuz Çakal ile Hüseyin Çakal arasında, yaylada hayvan otlatma ve otların paylaşımı dolayısıyla tartışma yaşandığını, tartışmada Oğuz ve Hüseyin Çakal'ın birbirlerine ateş ettiklerini belirtti.

Savaşçı, bu sırada Hüseyin Çakal'ın çocukları Gökhan ve Oktay'ın ellerinde bulunan sopalar ile üzerine doğru geldiklerini Oğuz Çakal'ın açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini ifade ederek, bu nedenle sanığın TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Oğuz Çakal, esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada, müdahil sanık Hüseyin Çakal'ın her şey ortadayken inkar etmeye çalıştığını, en az kendisi kadar onun da suçlu olduğunu savundu.

Avukat savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, müdahil sanık Oğuz Çakal'ı, Gökhan ve Oktay Çakal'a yönelik "Kasten adam öldürme" suçundan 31 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Heyet ayrıca, müdahil sanık Hüseyin Çakal'a da Oğuz Çakal'a yönelik "kasten adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 5 yıl hapis cezası verdi.

- Olay

Erzurum'um Horasan ilçesinde 21 Temmuz 2011'de "hayvan otlatma" meselesi yüzünden çıkan kavgada Oğuz Çakal, Gökhan ve Oktay Çakal'ı tüfekle öldürmekten yargılanıyordu.