Erzurum'daki KOBİ'lere proje çağrısı

Erzurum'daki KOBİ'lere proje çağrısı
Erzurum'daki KOBİ'lere proje çağrısı
ERZURUM (AA) - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Erzurum Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural, kurumsallaşmak ve...

ERZURUM (AA) - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Erzurum Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural, kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen Küçük ve Orta Bütçeli İşletmelere (KOBİ), KOSGEB aracılığıyla destek verileceğini belirterek, işletmelere proje çağrısında bulundu.

KOBİ Proje Destek Programı kapsamında "KOBİ'lerin Yönetim Becerilerini ve Kurumsal Yetkinliklerini Geliştirmek" ve "KOBİ'lerin Markaya Yönlendirilmesi" başlıklarında proje çağrısında bulunulan KOBİ'ler, belirlenen konulardan sadece birine başvurabilecek.

Tüm KOBİ'leri proje hazırlayarak destek programından yararlanmaya davet eden Vural, KOBİ'lerin sağlıklı biçimde büyüyebilmesi, daha uzun ömürlü olabilmesi ve ekonomideki etkinliklerinin arttırılabilmesi için özellikle yönetim becerilerinin ve kurumsal yetkinliklerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

KOBİ Proje Destek Programının, Erzurum ekonomisinin gelişmesi ve KOBİ'lerin güçlenmesi açısından önemli olduğunu kaydeden Vural, işletmelerden güçlü projelerle yüksek katılımlar beklediklerini belirtti.

Programa başvuruların başladığını belirten Vural, şöyle devam etti:

"30 Ocak'ta başlayan çağrı açılış tarihi, 20 Mart'ta sona erecektir. KOBİ'lerimiz tarafından en az 6, en fazla 24 ay olarak hazırlanacak projelere, işletme başına 150 bin liraya kadar geri ödemesiz destek verilecek. İlimizin de içinde bulunduğu 6. bölgede destek oranı KDV hariç yüzde 60'tır. Desteklenmesi uygun görülen gider gruplarının toplamı başkanlığımızda oluşturulacak kurul tarafından belirlenecek ve sabitlenecektir. Her bir proje gider grubunun desteklemeye esas tutar, makine, teçhizat, hammadde, malzeme için sabitlenen toplam tutarın yüzde 10'unu,  personel , yazılım, hizmet ve diğer gider gruplarının her biri için yüzde 40'ını geçmeyecek şekilde belirlenecektir."

Proje bütçe gerçekleşmesindeki değişikliklerin tutarları değiştirmeyeceğini bildiren Vural, proje başvuru formunun işletme tarafından "destek.kosgeb.gov.tr" üzerinden 20 Mart'a kadar doldurularak onaylanması gerektiğini belirtti.

Vural, "Proje başvuru formu internet sisteminden doldurulup çıktısı alınarak ekli belgelerle birlikte KOSGEB ilgili hizmet merkezine verilecektir" dile konuştu.