Erzurum'daki kuyumcudan gasp iddiası

Erzurum'daki kuyumcudan gasp iddiası
Erzurum'daki kuyumcudan gasp iddiası
- İş yeri sahibinin yüzüne biber gazı sıkılarak kaçırılması, sonra da bıçak tehdidiyle açtırılan iş yerinden ziynet eşyası ve para gasbedilmesiyle ilgili mahkemeye sevk edilen 11 zanlıdan 3'ü, "yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından tutuklandı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, bir kuyumcunun  çıkışı evine giderken yüzüne biber gazı sıkılarak kaçırılması, sonra da bıçak tehdidiyle açtırılan iş yerinden 210 bin lira değerinde ziynet eşyası ile 60 bin lira nakit paranın gasbedilmesi olayıyla ilgili mahkemeye sevk edilen 11 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerinin yürüttüğü teknik ve fiziki takibin ardından gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 15 zanlı, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi. 

Zanlılardan 4'ü Cumhuriyet Savcılığındaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen 11 zanlıdan O.Ş, M.Ş. ve B.P, "Yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından tutuklanırken, 8'i ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

- Olay

Yakutiye ilçesi Taşmağazalar semtinde kuyumculuk yapan İbrahim Abay, 2 Ekim'de iş yerinden çıkıp evine gittiği sırada, yüzüne biber gazı sıkılıp elleri kelepçelendikten sonra bir aracın bagajına konularak kaçırılmış, anahtarını aldıkları kuyumcuyu soymak isteyen şüpheliler, alarm nedeniyle bunda başarılı olamamıştı. Bunun üzerine Abay'ı yeniden iş yerine götürerek bıçak tehdidiyle alarmı devre dışı bıraktırmış ve 60 bin lira nakit para ile 210 bin lira değerinde ziynet eşyasını alarak kaçmıştı. 

Bu arada, Başbakan Ahmet Davutoğlu da 6 Ekim'deki Erzurum programı sırasında söz konusu kuyumcu dükkanını ziyaret etmiş, İbrahim Abay'a faillerin en kısa sürede yakalanacağı sözünü vermişti.

Polis ekiplerinin yürüttüğü titiz çalışma sonucunda gasbedilen parayla alınan bir otomobil, 5 bin lira nakit para ile bozdurulmak için İstanbul 'a götürülmek üzere kadayıf dolması tatlısı ile peynir bidonları ve pekmez kutuları içine gizlenmiş 1 kilo 700 gram ziynet eşyası ele geçirilmişti.