Erzurum'daki terör operasyonu

Erzurum'daki terör operasyonu
Erzurum'daki terör operasyonu
- Operasyonda gözaltına alınan bir kişi tutuklandı, DBP Erzurum İl Başkanı Yaprak ile bir yönetici ise "adli kontrol" şartıyla serbest kaldı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütüne yönelik operasyon kapsamında, gözaltına alınan bir kişi tutuklandı. İl Başkanı Bilal Yaprak ve örgüt yapılanması içinde "eş başkan" olarak anılan Mizgin Sayan Aksoy, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin dün yaptığı operasyonda gözaltına alınan ikisi parti yöneticisi 3 kişi, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet savcılığınca yapılan sorgulamalarının ardından, Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden H.F. adlı partili, "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklandı. İl Başkanı Yaprak ve örgüt yapılanması içinde "eş başkan" olarak anılan Aksoy ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

- Olay

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, "DBP Erzurum İl Örgütü binasında tüp ve bilyelerle bomba yapıldığı ve molotofkokteyli hazırlandığı" yönündeki istihbarat üzerine, DBP İl Örgütünün Mahallebaşı semtindeki binasına operasyon düzenlemişti. 

Parti binasında el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanıldığı değerlendirilen malzemeler, 18 molotofkokteyli ve molotofkokteyli yapımında kullanılan ürünler ile örgütsel içerikli dokümanlar ve terör örgütünün propagandasını içeren resimler ile örgüt mensuplarının eylemlerde kullandığı bazı kadın kıyafetleri ele geçirilen operasyonda, DBP Erzurum İl Başkanı Bilal Yaprak ve örgüt yapılanması içinde "eş başkan" olarak anılan Mizgin Sayan Aksoy ile parti üyesi H.F. gözaltına alınmıştı.