Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar

Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar
Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar
- Van'dan aldığı 437 gram sentetik uyuşturucu metamfetamini İstanbul'a götürdüğü sırada yakalanan ve "Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan yargılanan sanığa 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "uyuşturucu ticareti" yapmak suçundan yargılanan sanık ilk duruşmada 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Demhat A. ve avukatı hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanık Demhat A, o maddenin içeriğini tutuklandıktan sonra öğrendiğini ve bu konudaki savunmasını daha önce yaptığını söyledi.

Demhat A, "Bana bunu ' para kazanırsın' diyerek verdiler. Ben de maddi durumum kötü olduğu için bu işe girdim. Babam hasta ve ameliyat olması gerekiyor. Okuyan kardeşlerim var. Pişmanım, bir daha suç işlemeyeceğime dair söz veriyorum. Beraatıma karar verilsin. Geceleri uyuyamıyorum" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Fatih Yılmaz, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaada, toplanan deliler ve yapılan yargılama sonucunda sanığın eyleminin sübut ettiğini belirterek, ilgili maddeler uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Demhat A'yı "Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

- Olay

Sanık Demhat A, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 18 Aralık 2014'te kent girişinde bir yolcu otobüsünde yaptığı aramada, Van'dan aldığı 437,25 gram sentetik uyuşturucu sınıfından metamfetamini İstanbul 'a götürmek istediği sırada yakalanmıştı. Demhat A, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.