Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar

Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar
Erzurum'daki uyuşturucu davasında karar
- Uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanan biri tutuklu üç sanığa, 10 yıl ila 13 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezası verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle yargılanan üç sanık, 10 yıl ila 13 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi 'ndeki davanın karar duruşmasında tutuklu sanık Abdulsamet Aksu ve tutuksuz yargılanan Ömer Bayram Calp ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıklar Ümit Kurt ve Gökhan Laçin ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada söz alan Aksu, bu davanın yapılan bir şikayet başvurusu üzerine görüldüğünü belirterek, "Aleyhimde olan hiçbir hususu kabul etmiyorum. Gençliğim yalan oldu, söyleyecek başka bir söz de yok. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Sacit Savaşcı da önceki duruşmada mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda hüküm verilmesini talep etti.

Sanık avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptıkları savunmayı dinleyen mahkeme heyeti, "Uyuşturucu madde ticareti" suçundan tutuklu sanık Aksu'yu 13 yıl 4 ay, Kurt'u 12 yıl 6 ay ve Laçin'i 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak ve mahkumiyetine yeterli delil bulunamadığı kanaatine vardığı Calp'ın ise beraatına karar verdi.

- Olay

Erzurum'da farklı tarihlerde uyuşturucu ticareti yaptıkları telefon ve fiziki takip sonucu belirlenen sanıklar, polisin yaptığı operasyonla gözaltına alınmış, sanıklardan Abdulsamet Aksu, 15 Aralık 2014'te çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.