Erzurum'daki uyuşturucu ticareti davasında karar

Erzurum'daki uyuşturucu ticareti davasında karar
Erzurum'daki uyuşturucu ticareti davasında karar
- Kentte bin 597 uyuşturucu hap ile yakalanan ve uyuşturucu ticareti yapmakla suçlanan sanığa, 10 yıl hapis cezası verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla yargılan sanık, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Ümit Daştan ve tutuksuz sanık Emre Aydın ile avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Ümit Daştan, diğer sanık Aydın'ın olayla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, iftira attığı için pişman olduğunu söyledi. 

Tutuksuz sanık Emre Aydın da bu olayla herhangi bir ilgisi bulunmadığını, maddi ve manevi olarak yaralı durumda olduğunu belirterek, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Ümit ile aramızda husumet vardı. Ondan 300 lira borç almıştım ve iki kez bu nedenle tartıştık. Bunun faturası da bana pahalıya patladı, suçsuzum" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Fatih Yılmaz'ın esas hakkındaki mütalaasını dinleyen mahkeme heyeti, sanık Ümit Daştan'ı "Uyuşturucu madde ticareti" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. 

Heyet, atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak ve mahkumiyetine yeterli delil bulunamadığı kanaatine vardığı Emre Aydın'ın ise beraatına hükmetti.

- Olay

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin 16 Ocak 2015 tarihinde, şehirler arası otobüs terminalinde yaptığı uygulamada, durumundan şüphelenilen Ümit Daştan'ın yapılan üst aramasında bin 597 uyuşturucu hap ele geçirilmişti. Daştan, olayın ardından tutuklanmıştı.