Erzurum'daki "yağma ve cinayet" davasında karar

Erzurum'daki "yağma ve cinayet" davasında karar
Erzurum'daki "yağma ve cinayet" davasında karar
- Engelli kişiyi öldürüp para ve ziynet eşyasını çaldığı iddiasıyla yargılanan sanığa 20 yıl hapis cezası verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da engelli kişiyi evinde öldürdükten sonra altın ve parasını yağmaladığı iddiasıyla yargılanan sanık, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, tutuklu sanık Abdulaziz Taşcı ve avukatı katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Fatih Yılmaz, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaada, sanığın "kasten öldürme ve nitelikli yağma" suçlarından ilgili maddeler uyarınca cezalandırılmasını, aynı zamanda yağmalanan paranın bir kısmıyla alınan telefonun, maktulün mirasçılarına verilmesini talep etti. 

Sanık Taşcı, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasında, amacının hırsızlık yapmak olduğunu belirterek, "Öldürmek ve yağma kastım yoktu. Üzerimde de kesici ve delici alet bulunmuyordu. Ben bırakıp kaçtığımda yaşıyordu, sadece kendinden geçmişti. Çok pişmanım" ifadesini kullandı. 

Mahkeme heyeti, sanık Taşcı'yı, "Özürlü ve yaşlı olması nedeniyle kendini savunamayacak durumda olan maktule karşı bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak ya da yakalanmamak için öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay, "Özürlü ve yaşlı olması nedeniyle kendini savunamayacak durumda olan maktule karşı gece vakti konutunda yağma" suçundan da 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

- Olay

Erzurum'un İspir ilçesi Kırık Mahallesi'nde 10 Aralık 2012'de Taşcı, evine girdiği engelli Ahmet Yıldırım'ı (66) öldürüp, 500 lira ve bir altın bileziğini çalmıştı. Olaydan iki gün sonra gözaltına alınan Taşcı, tutuklanmıştı.