Erzurum'dan Almanya'ya "Bilim Köprüsü"

Erzurum'dan Almanya'ya "Bilim Köprüsü"
Erzurum'dan Almanya'ya "Bilim Köprüsü"
ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi ile FOM Hochschule Üniversitesi işbirliğiyle Almanya'da düzenlenecek kongre öncesinde 9 kişilik bilim heyeti,...

ERZURUM (AA) -  Atatürk Üniversitesi ile FOM Hochschule Üniversitesi işbirliğiyle Almanya 'da düzenlenecek kongre öncesinde 9 kişilik bilim heyeti, kongrenin içeriği ve ortak projelerin belirlenmesi için Erzurum'a geldi.

"Bilişim Teknolojisi ve İnovasyon Yönetimi- Bilimsel Fikir Alışverişi ve Uygulamaları" ile "İlgili Başarı Potansiyellerinin Alman ve Türk Perspektifleri" temasıyla ekim ve kasım aylarında Almanya'da düzenlenmesi planlanan kongre öncesinde, FOM Hochschule Üniversitesi'nden 9 kişilik heyet Erzurum'a geldi.

Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleriyle Alman bilim heyeti arasındaki görüşmeler 5 gün sürecek.

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu'nda düzenlenen toplantıya Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Küfrevioğlu, FOM Hochschule Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Thomas Heuqel, Proje Yöneticisi Prof. Dr. Orhan Karagöz, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Fehim Bakır ve öğretim görevlileri katıldı.

Küfrevioğlu, FOM Hochschule ve Atatürk Üniversitesi arasındaki işbirliği ve inovasyon potansiyelini güçlendirme inisiyatifinin Türk ve Alman hükümetleri tarafından desteklendiğini belirtti.

Atatürk Üniversitesi ve FOM Hochschule Üniversitesi arasında "E2E Bilim Köprüsü" adını verdikleri bir proje hazırlandığını ifade eden Küfrevioğlu, "Atatürk Üniversitesi 65 bin örgün, 85 bin açık öğretim olmak üzere 150 bin öğrencisiyle Türkiye 'nin en büyük 5. üniversitesi. Üniversitelearası işbirliği de yapıyoruz. FOM Hochschule Üniversitesi ile de işletme ve iş hukuku alanlarında öğrenci değişim programları yürüteceğiz" dedi.

FOM Hochschule Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Thomas Heuqel ise iş dünyasına bilimsel katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Heuqel, "2014 yılı Alman-Türk bilim yılı ilan edilmişti. Bu projede onun kapsamı altında yürütülmektedir. Ana hedefimiz sadece bu projeye gerçekleştirmek değil, aynı zamanda uzun vadede araştırma ve işbirliğini derinleştirmek" diye konuştu.

Bir gazetecinin Alman hükümetinin sözde Ermeni soykırımını hatırlatarak bu işbirliği protokolü ile tarihsel araştırma yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine Heuqel, işbirliğin işletme ve iş hukuku alanlarında olduğunu vurguladı.