Erzurumlu dağcılardan "Ecdada Saygı" nöbeti

Erzurumlu dağcılardan "Ecdada Saygı" nöbeti
Erzurumlu dağcılardan "Ecdada Saygı" nöbeti
- Erzurum'da çeşitli vakıf ve sivil toplum örgütlerine üye dağcılar, sabah ezanına kadar Aziziye ve Mecidiye Tabyaları arasında nöbet tutmaya başladılar

ERZURUM (AA) - Osmanlı-Rus Savaşında, Rus ve Ermenilere karşı verilen savunmanın canlandırılması ve bu konuda bilincin artırılması amacıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Erzurumlu Dağcılar tarihi Aziziye ve Mecidiye tabyaları arasında "Ecdada Saygı" nöbeti tutmaya başladı. 

Erzurum'da vakıf ve sivil toplum kuruluşu üyesi 60 dağcı, sabah düzenlenecek "Erzurum Tarihine Yürüyor" yürüyüşü öncesi Aziziye tabyasında toplandı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece olduğu kentte üzerilerine mont ve kazaklar giyen dağcılar, tabyada Atatürk Üniversitesi Öğretim üyelerinin verilen mücadeleyle ilgili anlattıklarını dinledi.

Sabah ezanına kadar "Ecdada Saygı" nöbeti tutacak dağcılar, tabyalara yürüyen vatandaşları karşılayacak.

Profesyonel dağcı Çetin Bayram, yaptığı açıklamada, 137 yıl önce Aziziye tabyalarında destanlaşan Erzurum öyküsünü ve bu gecenin maneviyatını yaşamak için burada bulunduklarını söyledi.

Bayram, "Gençlerimizin manevi duygularını güçlendirmek için burada toplandık. Geçtiğimiz yıl tutmuştuk, bu yıl da tutuyoruz. 137 yıl önce bugün 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece yerinde olmayı en son isteyeceğim insan bir Rus askeridir. Sabaha kadar Aziziye ve Mecidiye Tabyaları arasında devriye atacaklar" diye konuştu.