Erzurumlu şehit asker, şehitler için şarkı yazmış

Erzurumlu şehit asker, şehitler için şarkı yazmış
Erzurumlu şehit asker, şehitler için şarkı yazmış
- Hakkari'deki terör saldırısında şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Yunus Arda'nın, 6 yıl önce iki arkadaşıyla şehitler için rap tarzında "Vatan" adlı şarkı yazıp söylediği ortaya çıktı - Arda'nın arkadaşı Kas: - "Yunus, vatana çok düşkündü. Hepimizde vardır ama şehidimiz Yunus'ta bu duygular daha fazlaydı. O istemişti bu şarkıyı yapmamızı. Şarkının bestesini ağırlıklı olarak ben yazdım, nakarat kısmını ise Yunus arkadaşımız yapmıştı" - Şehidin eski uzman çavuş ağabeyi Arda: - "Yunus'un 'Vatan' adlı parçası tüm şehitlere armağan edilmiş. Beni çok duygulandırıyor bu parça. Tek dileğim, beni Yunus'un görevine vermeleridir"

ERZURUM (AA) - HADİ ŞENGÜL - Hakkari'deki bombalı saldırı sonucu şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Yunus Arda'nın, 6 yıl önceki bir terör olayı sonrası 2 arkadaşıyla şehitler için rap tarzında şarkı yazıp söylediği ortaya çıktı. 

Jandarma Uzman Onbaşı Arda'nın şehit olmasının ardından, arkadaşlarının sosyal medyada onun da imzasının bulunduğu rap tarzındaki şarkıyı paylaşması, Erzurumlu şehidin sivil yaşamında da askerlik ve şehitliğe karşı duyduğu hassasiyeti gözler önüne serdi.

Askerlik öncesi, arkadaşları Uğur Kas ve Muhammet Kars ile müzikle uğraştığı öğrenilen Arda, 2009'da Hakkari'den gelen şehit haberlerinden etkilenerek, arkadaşlarıyla yaptığı rap tarzındaki "Vatan" adlı şarkıyla duygularını ortaya koymuş.

- "Şehit olmak isterdi" 

Arda'nın birlikte müzik yaptığı ve şarkının nakaratı dışında kalan sözlerini yazan Uğur Kas, AA muhabirine, şehit olan arkadaşlarıyla, 2010'a kadar müzik çalışmaları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Askerlik için muayene dönemlerinin geldiği 2009'da Hakkari'den alınan şehit haberleri üzerine, o duygularla bir şarkı yazmak istediklerini belirten Kas, "Özellikle şehit arkadaşımız Yunus, vatana çok düşkündü. Hepimizde vardır ama şehidimiz Yunus'ta bu duygular daha fazlaydı. O istemişti bu şarkıyı yapmamızı. Şarkının bestesini ağırlıklı olarak ben yazdım, nakarat kısmını ise Yunus arkadaşımız yapmıştı" dedi.

Arda'nın şehitliği çok istediğini ancak bunun kendisine hiçbir zaman nasip olmayacağına inandığını dile getiren Kas, arkadaşı uzman onbaşı olduktan sonra, bu konuda aralarında geçen konuşmaları şöyle anlattı:

"İçine doğmuş gibi derdi ki 'Askerde şehit olmazsam, görevime emekli olduktan sonra da devam etmek isterim.' Yunus şehit olmadan 3-4 gün önce aradığımda ona 'İçim sıkılıyor, bu askerlik görevini bırak gel. Gerekirse beraber çalışır, sırtımızda taş taşır, tazminatını da öderiz' dedim. O, 'Ben o kadar iyi bir insan değilim, o mertebeyi Mevlam layık görür mü bilmiyorum ama inşallah öyle bir şey olur, ben mesleğimi bırakmayacağım' dedi. Yunus, sanki hep şehit olacağı günü bekledi ama umutsuzca bekledi. Mevlam da ona nasip etti sonunda. Gururluyuz biz de. Telefonda ona gel dediğimde, 'Yok kardeşim, dökülecek bir kanım varsa, bu toprağa dökülmesini isterim. Bu vatandan ekmek yiyoruz. Bu vatan için dökülecekse kanım, durmasın damarımda' dedi."

Arda'nın şehit düşmesiyle yeniden şarkıyı paylaşma gereği duyduklarını ifade eden Kas, "O şehit oldu. Mevlam mekanını cennet eylesin ve şehitliğini kabul eylesin" diye konuştu.

- "Hayat dolu, neşeli bir insandı"

Şarkının bestesini yapan Muhammet Kars da arkadaşlarının hayat dolu ve neşeli olduğunu belirtti.

Arda'nın insanların kalbini kırmadığını kaydeden Kars, "2009'da toplu şehitler gelmişti. Onlara üzüldüğümüzden, Yunus arkadaşımızın da isteğiyle bu şarkıyı yaptık. Yunus'un sesi zaten çok güzeldi. Ben sadece müziğini yaptım, başka bir yardımım olmadı ama Yunus arkadaşımızın emeği çoktur. Allah ondan razı olsun, yattığı yeri nur etsin" ifadelerini kullandı.

- "Tüm şehitlere armağan" 

Şehidin ağabeyi Yavuz Arda ise kardeşinin askerlik öncesinde müzikle uğraştığını ve rap tarzında şarkılar yazıp seslendirdiğini söyleyerek, "Yunus'un 'Vatan' adlı parçası tüm şehitlere armağan edilmiş. Bu parça beni çok duygulandırıyor" dedi.

Kardeşi gibi 6 yıl önce bölgede uzman çavuş olarak görev yaptığını ve "şehitliğin kendisini de birkaç kez teğet geçtiğini" dile getiren Arda, kardeşinin şehit düşmesinin ardından yeniden göreve dönmek istediğini bildirdi.

Yavuz Arda, "Tek dileğim, Yunus'un yerine beni onun görevine vermeleridir. Onun yarım bıraktığını devam ettirmek için. Şehit olursam benden sonrakilerin de görevi devralacaklarına eminim. Vatan sağ olsun" diye konuştu.

Arda'nın nakaratını yazdığı ve seslendirdiği şarkının sözleri şöyle:

"Vatanı biz candan sevelim/Bayrağa gönüller verelim/Vatan aşkını biz görelim/Onun uğrunda öleyim/Tabutum bir gün gelirse Erzurum'a/Sarılırsa şehitliğim Türk bayrağına/Unutma, canım kurban bu vatana/Kanım damlasın benim Türk bayrağına."

Jandarma Uzman Onbaşı Yunus Arda, 29 Eylül'de Hakkari'de, terör örgütü mensuplarınca yol kenarına yerleştirilen patlayıcının, zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu şehit olmuştu.