Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü

Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü
Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü
- Aziziye Belediye Başkanı Orhan, mesaj yayımladı

ERZURUM (AA) - Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Orhan, mesajında, 12 Mart'ın tarihe altın harflerle kazınmış eşsiz bir destan olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti'nin de dönüm noktalarından da birisi olduğunu belirtti.

Orhan, mesajında, şu ifadelere yer verdi:

"İnsanlık dışı vahşet ve katliamlara karşı, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla canını siper eden bir ecdadın torunlarıyız. İnsanlık dışı her türlü vahşet ve zulme karşı birlik ve beraberlik içinde amansız mücadele veren Erzurum, yine insanlık tarihinin örnek aldığı bir zafere imza atmıştır. O dönemde bu zulüm ve işkencelere Aziziye ilçemiz de Alaca ve Ilıca'da maruz kalarak, bu kara günlerin en derin izlerini taşımaktadır. Bu akıl almaz işkencelere karşı Erzurum, milli birlik ve bütünlüğünü vatan sevgisi ile yoğurarak, vahşete karşı dimdik ayakta durmuş ve kurtuluş meşalesini Erzurum'da ateşlemişlerdir. Böyle bir ecdadın torunları olarak gururluyuz, mutluyuz. Başımız her zaman dik olacak, bayrağımız göklerde ebediyen dalgalanacak. Erzurum, Türkiye'nin temellerinin atıldığı şehir olma onuruna erişmiştir. İşte bu yüzden Erzurum'un tarihteki yeri ve önemi her zaman başka olmuştur. Aziziye şahlanışı ile Nene Hatun, Kara Fatma gibi kadın kahramanları da bağrından çıkaran Erzurum, bu kutsal destan ile üzerinde özgürce yaşadığımız bu toprakları vatan yapmıştır. Erzurum'un ve ülkemizin bir daha böyle acılar yaşamaması, ezelden ebede hür kalması temennisiyle aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimin kurtuluş bayramını kutluyorum."

12 Mart'ın aynı zamanda İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün de 94. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Başkan Orhan, İstiklal mücadelesini muhteşem dizeleriyle ebedileştiren Milli Şair Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal kahramanlarını, saygı, rahmet ve şükranla andığını kaydetti.