Erzurum'un kış turizminden beklentisi yüksek

Erzurum'un kış turizminden beklentisi yüksek
Erzurum'un kış turizminden beklentisi yüksek
- Dünyanın en uzun ve dik pistleri arasında gösterilen Palandöken Kayak Merkezi ile kış sporlarında Türkiye'nin Avrupa'daki tanınan yüzü olarak öne çıkan Erzurum, turist kafilelerini ağırlamak için gün sayıyor - TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Karadaş: "Kayak sezonunun açılmasına sayılı günler kala, biz turizmcileri heyecan sardı. Bu yıl kış turizminden beklentilerimiz çok yüksek" - "Avrupa'dan ağırlıklı olarak Polonya'dan turist ilimize geliyor. Bu yıl Çek pazarı da olacak. Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nden turistler gelecek"

ERZURUM (AA) - YUNUS OKUR - Son yıllarda kış turizmine yönelik yapılan yatırımlarla öne çıkan Erzurum'daki tesislerde, yeni sezon öncesi son hazırlıklar yapılıyor.

Dünyanın en uzun ve dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi ile kış sporlarında Türkiye'nin Avrupa'daki tanınan yüzü olarak öne çıkan Erzurum, Polonya'nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti'nden gelecek turist kafilelerini ağırlamak için gün sayıyor. 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi İshak Karadaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kış turizminden beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Kayak sezonunun başlamasına sayılı günler kaldığını belirten Karadaş, sezon açılışı için kapasitenin altında bir doluluğun söz konusu olmasına karşın heyecan verici bir sezon beklediklerini ifade etti.

Karadaş, sezon açılışında yaşanacak düşük doluluk oranlarının, bir aylık süreçte artmasını öngördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Kayak sezonunun açılmasına sayılı günler kala, biz turizmcileri heyecan sardı. Bu yıl kış turizminden beklentilerimiz çok yüksek. Şu anda Palandöken'deki rezervasyonlar düşük ama ocak ayı itibarıyla inşallah bu düşüş sona erecek. Şubat tatiliyle dolu dolu bir sezon geçireceğimize inanıyorum. Geçen yıl sezon çok güzeldi. Misafirlerimizi çok güzel ağırladık ve kar yağışıyla alakalı sıkıntı hiç yaşamadık. Avrupa'dan ağırlıklı olarak Polonya'dan turist ilimize geliyor. Bu yıl Çek pazarı da olacak. Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nden turistler gelecek." 

- Uzun pistleri ve konaklama imkanları cazibe unsuru

Karadaş, Erzurum'un kış turizmindeki en önemli avantajlarının, havaalanı ve şehir merkezine yakın konumuyla kayak zevkini en iyi şekilde yaşatan pistleri ve konaklama imkanları olduğunu anlattı. 

Bu unsurların Erzurum ve Palandöken'i cazibe merkezi haline getirdiğini vurgulayan Karadaş, şöyle devam etti: 

"Erzurum'u kayak cazibesi haline getiren şey, uçaktan indikten 15 dakika sonra piste çıkıp kayabilme imkanının olması. Kar kalitesi çok yüksek. Palandöken Dağı'nda 22'ye yakın pist var. Bu pistlerin uzun olması sonucu, kayakseverlerin zevk alarak kayması, buranın cazibesini artırıyor. Yaklaşık 12 kilometre kesintisiz kayak yapılabilen dünyanın ikinci en uzun pistine sahibiz. İnsanlar burada 12 kilometre kesintisiz kayak yapabiliyor. Bunun avantajını çok iyi kullanıyoruz ve pazarlarımıza da bunları sunuyoruz."

Karadaş, konaklama imkanlarının bir diğer önemli avantajları olduğuna dikkati çekerek, kayak otellerinden 2'sinin 5 yıldızlı olduğunu, "dağ oteli" olarak geçen tesislerin de oldukça lüks imkanlarıyla misafirlerine yüzde 100 memnuniyet düzeyinde hizmet verdiğini sözlerine ekledi.