Eşini baltayla öldüren 82 yaşındaki sanığa müebbet

Eşini baltayla öldüren 82 yaşındaki sanığa müebbet
Eşini baltayla öldüren 82 yaşındaki sanığa müebbet
- Erzurum'da 50 yıllık eşini baltayla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, ilk duruşmada müebbet hapis cezasına çarptırıldı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da tartıştığı 50 yıllık eşini baltayla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 82 yaşındaki sanığa müebbet hapis cezası verildi. 

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar duruşmasında tutuklu sanık Ali Kahraman (82) ile başka bir suçtan tutuklu oğlu Nurullah Kahraman, yakınları ve avukatı hazır bulundu. 

Duruşmada söz alan sanık Kahraman, sahura kalktıktan sonra eşi Adalet Kahraman'la (74) köye gitme meselesi yüzünden tartıştıklarını ve bu nedenle eşine baltayla vurarak öldürdüğünü söyledi.

Eşinin kendisine "mal, eşek" dediğini ileri süren Kahraman, şöyle devam etti:

"Eşimi ben, köye gitme sebebiyle öldürdüm. Ben maktule köye gidelim dedim, o da bana 'Sen nereye gitmek istiyorsan git, ben istediğim yere giderim. Mal, eşek' dedi. Ben de nasıl öldürdüğümü bilmiyorum. Akşam iftar sonrası ve sahurdan sonra da tartıştık. Namazı kıldıktan sonra olayı gerçekleştirdim. Bu yazı alnımıza yazılmış, ben 82 yaşındayım. Bu zamana kadar kimseyi incitmedim, daha önceden eşimi dövdüğüm iddialarını bilmiyorum. Ben akşamdan öldürmeye karar verdim. Sahura kalktık, sahurda namazdan sonra da köy meselesi yüzünden eşimle tartıştık. Köye gelmeyeceğini söyledi. Baltayı eşimden habersiz aldım, vurdum. Eşim sağ tarafına yatmıştı, yattığı esnada konuşuyorduk. Arkası dönüktü, ben baltayla vurdum."

Aylık gelirinin 420 lira olduğunu 225 lira kira verdiğini dile getiren Kahraman, 50 yıldır evli olduğunu, olayın da fakirlik nedeniyle meydana geldiğini öne sürdü.

- "Babam anneme eziyet ediyordu, kıskanıyordu"

Duruşmada söz alan Nurullah Kahraman da çok zor bir durumda olduğunu belirterek, "Allah kimsenin başına böyle bir olay vermesin, ölen annem, öldüren babam. Ben şikayet konusunda beyanda bulunmak istemiyorum. Babam anneme eziyet ediyordu, kıskanıyordu. Karşılıklı kavga ediyorlardı. Kavgaların büyümesinde ikisinin de etkisi aynıydı. Her ikisi de alttan almıyordu, birbirlerine karşılık veriyorlardı. Babam kızdığı zaman gözü hiçbir şey görmezdi. Babam kızdığı zaman bir hafta kadar aralarında küskünlük oluyordu. Daha sonra biz barıştırıyorduk. Annem ara sıra 'Oğlum baban kafaya koymuş beni öldürecek' diyordu" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet savcısı Fatih Yılmaz da mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaada, toplanan deliller, yapılan yargılama neticesinde sanığın eşi olan maktulü, olay günü daha önceden aralarında süre gelen ve yine olay günü tekerrür eden tartışma sırasında öldürdüğünün sabit olduğunu ifade etti.

Mahkeme heyeti, sanığı "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. 

- Olay

Erzurum'da 2 Temmuz 2014'te Yoncalık semti Rabia Ana Mahallesi Değirmi Sokak'taki üç katlı müstakil evin birinci katında oturan Ali Kahraman, akşam saatlerinde 5 çocuk annesi eşi Adalet Kahraman'ı (74) baltayla öldürmüştü. Olayın ardından gözaltına alınan Kahraman tutuklanmıştı.