Eşini öldüren sanığa "ağırlaştırılmış müebbet" istemi

Eşini öldüren sanığa "ağırlaştırılmış müebbet" istemi
Eşini öldüren sanığa "ağırlaştırılmış müebbet" istemi
-Erzurum'da eşi ve ilişki yaşadığı iddia edilen kişiyi öldürdüğü öne sürülen sanık hakkında "ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet" hapis istemiyle dava açıldı.

ERZURUM (AA) - Karayazı ilçesinde eşi ve ilişki yaşadığı iddia edilen kişiyi öldürmekle suçlanan sanık hakkında "Yakın akrabayı öldürme ve kasten öldürme" suçlarından "ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet" hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Savcısı Asım Özsaraç tarafından hazırlanan iddinamede, 19 Haziran 2014'de gelen bir ihbar telefonu üzerine harekete geçen jandarmanın, Gültepe Mahallesi Golan Yaylası'ndaki bir ahırda, İkram Y. adlı kadın ve Abdulkadir D.'ye ait iki cesetle karşılaştığı belirtildi.

İddianamede, jandarma tarafından yürütülen tahkikat sonucunda cinayet şüphesiyle Kemal Y.'nin gözaltına alındığı ve suçunu itiraf ettikten sonra da tutuklandığı belirtildi.

Yapılan kriminal inceleme sonucunda olay sırasında 5 silahın kullanıldığına yönelik raporun olduğu kaydedilen iddianamede, Kemal Y'nin, eşi İkram Y. ve Abdulkadir D'yi, gönül ilişkisi yaşadıkları için tek başına öldürdüğü şeklindeki ifadesinin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Şüphelinin, olaya iştirak eden ve sonrasında kaçtıkları için haklarında yakalama kararı bulunan diğer firari şüpheliler Musa, Tahir ve Cemal Y'yi koruma düşüncesiyle suçu tek başına işlediğini söylediğine dikkat çekilen iddianamede, olay gününe ait baz istasyonu kayıtlarında Kemal Y. ve diğer şüpheliler arasında telefon görüşmeleri olduğu ifade edildi.

Kemal Y.'nin, diğer şüphelilerle fikir ve eylem birliği içerisinde, önceden planlamak suretiyle eşi İkram Y. ve Abdulkadir D'yi öldürdüğünün anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin İkram Y'ye karşı eylemi dolayısıyla "Ağırlaştırılmış müebbet", Abdulkadir D'ye yönelik eylemi dolayısıyla da "müebbet" hapis cezasına çarptırılması talep edildi.  

İddianame, Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.