Eski evleri rengarenk boyadılar

Eski evleri rengarenk boyadılar
Eski evleri rengarenk boyadılar
- Erzurum'un Yakutiye ilçesinde yürütülen proje kapsamında yaklaşık 70 yıllık evler, sıvaları yenilenerek farklı renklere boyandı - İç mimar Feyzioğlu: - "Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu çalışmamız ilk. Projemizin patentini aldık, farklı mahallelerde sürdüreceğiz"

ERZURUM (AA) - Erzurum'un Yakutiye ilçesinde yürütülen "Benimle Boyar Mısın" projesi kapsamında yaklaşık 70 yıllık evler, bakımları yapıldıktan sonra farklı renklere boyandı.

Yakutiye Belediyesi ile iç mimar Şenay Feyzioğlu tarafından başlatılan proje , ilk etapta Ali Paşa Mahallesi Başak Sokak'taki 47 bina ve yaklaşık 120 evde uygulandı.

Belediye Başkanı Ali Korkut ile mimar Feyzioğlu, çocuklar ve basın mensuplarıyla, sıvasını önceden yeniledikleri ve bakımlarını yaptıkları binaları krem, mavi, kırmızı , sarı ve mora boyadı.

Feyzioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentteki eski evleri güzel görünüme kavuşturmak için proje hazırladıklarını belirtti.

Başak Sokak'ta çoğunluğu iki kattan oluşan binalarda çalışma yaptıklarını anlatan Feyzioğlu, "Güzel, eğlenceli bir çalışma ortaya çıktı. Başlarda vatandaşın tepkisiyle karşılaştık ancak yaptığımız çalışmayı görünce onlar da mutlu oldu" dedi.

Projeye kentin farklı mahallelerinden talep geldiğini kaydeden Feyzioğlu, "Eğlenceli bir sokak oluşturduk. Evleri rengarenk boyadık. Dünyada bu sokağa benzer örnekler var. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu çalışmamız ilk. Projemizin patentini aldık, farklı mahallelerde sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

Korkut da Erzurum'un köklü, en eski mahallelerinden Ali Paşa'da güzel bir çalışma gerçekleştirdiklerini, belediye olarak evlerin sıvasını yenilediklerini, sokakta peyzaj çalışması yaptıklarını söyledi.

Yakutiye ilçesinde kamulaştırma çalışmalarını da hızlı şekilde sürdürdüklerini anlatan Korkut, şunları kaydetti:

"Eski bir mahallemiz yaşanabilir, cıvıl cıvıl bir alan haline geldi. Başarılı bir boyama tekniği uygulandı. Şehri güzelleştirmek adına böyle bir çalışma yaptık. Eskiden burası Erzurum'un en prestijli mahallesiymiş, şimdi de en eğlenceli, cazip mahallesi oldu. Farklı bölgelere yayarak, çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Etkinlik kapsamında, sokakta tiyatro ve animasyon gösterisi yapıldı. Yüzleri farklı renklere boyanan çocuklar, maskot ve palyaçolarla eğlendi.


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Mavi

  ,

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  Kırmızı

  ,

  mimar

  ,

  BİNA